Chociaż boom na wyjazdy zagraniczne w celach poszukiwania pracy, jaki miał miejsce po wejściu Polski do Unii Europejskiej, już minął, to nadal ogromna liczba specjalistów planuje wyjechać z naszego kraju w celach zarobkowych. Nie da się ukryć, że na Zachodzie czekają na nas nie tylko lepsze warunki pracy, ale i wyższe zarobki. Czy taki wyjazd jest dzisiaj bezpieczny? Oczywiście, że tak, ale pod uwagę trzeba brać co najmniej kilka aspektów i nie mówimy tutaj jedynie o szczególnych środkach ostrożności w procesie minimalizowania zarażenia się koronawirusem.
Praca za granicą a pandemia koronowirusa
Komisja Europejska nie ma zamiaru utrudniać migrację pracowników pomiędzy krajami w celach zarobkowych. Wręcz przeciwnie, taki proces jest nieunikniony i potrzebny, by niwelować ryzyko wywołania kryzysu gospodarczego. Na terenie Europy zauważalny jest ogromny popyt na pracowników w niektórych branżach. Jeśli dany kraj nie posiada specjalistów, koniecznością jest zatrudnianie cudzoziemców.
Oczywiście, pandemia koronawirusa nieco zmodyfikowała zagraniczny rynek pracy. O ile jeszcze do niedawna Polacy zatrudniali się tłumnie w firmach z branży turystycznej, hotelarskiej czy gastronomicznej, tak dzisiaj przeważnie zatrudnienie oferuje sektor budowlany, przemysłowy, produkcyjny. Nie brakuje także ofert pracy sezonowej, wystarczy je zweryfikować na https://workafford.pl/praca-za-granica/.
Nowością jest zwiększony popyt na personel w branżach, które są najbardziej eksploatowane w czasie pandemii koronawirusa. Mowa tu o służbie zdrowia – potrzebny jest personel medyczny i tzw. około medyczny. Zapotrzebowanie widoczne jest też w sektorze transportowym i logistycznym.
Pod względem bezpieczeństwa w ramach walki z koronawirusem, praca za granica odbywa się w reżimie sanitarnym, przy wykorzystywaniu szczególnych środków ostrożności.
Bezpieczeństwo zatrudnienia z pośrednikiem
Ponieważ zagraniczny rynek pracy nie jest nam dobrze znany, a dodatkową przeszkodą może być bariera językowa, najlepiej skorzystać ze wsparcia agencji pośrednictwa pracy, która działa na rynku międzynarodowym. To takie podmioty pośredniczą w zatrudnianiu Polaków na obczyźnie. Nie tylko znajdują pracę, ale dbają też o wszelkie formalności i godne warunki zatrudnienia. Nie ma możliwości, by pracownik był wykorzystywany czy nie otrzymał zapłaty za realizację zawodowych obowiązków.
Aby tak jednak było, podejmując współpracę z daną agencją pracy, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Należy zweryfikować, czy wybrana agencja pośrednictwa pracy posiada certyfikat i uprawnienia, dzięki którym może załatwiać pracę poza Polską. Pomocne stają się też opinie tych, którzy z usług konkretnej agencji pracy już korzystali – bez problemu można znaleźć je w sieci.
Należy podejmować tylko legalne zatrudnienie, z podpisaną umową oraz dodatkowym ubezpieczeniem. Agencja pracy powinna być koordynatorem, z którym możliwy jest stały kontakt. Dobra agencja pośrednictwa pracy dba o interesy zatrudnionych, jak i pracodawców.