Czym jest plik PDF oraz jak go edytować?

Każdy kto na co dzień korzysta z komputera oraz Internetu, spotkał się już z plikiem PDF. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę czym on dokładnie jest, do czego służy oraz czy istnieje możliwość jego edycji. Jednak spokojnie, już za kilka minut będziesz wiedzieć wszystko na ten temat, a sam plik PDF nie będzie miał przed tobą żadnych tajemnic.

Zacznijmy może od tego czym jest w ogóle ten plik PDF?
Sam skrót PDF oznacza Protable Document Format, co gdybyśmy chcieli przetłumaczyć dosłownie na język polski, oznaczałoby Przenośny Format Dokumentu. Po samym rozwinięciu tego skrótu możemy powoli zacząć rozumieć „z czym to się je”. Format ten został opracowany po to aby wyświetlać oraz udostępniać dokumenty niezależnie od posiadanego oprogramowania lub systemu operacyjnego. W pliku PDF mogą znajdować się różnego rodzaju hiperłącza, przyciski, pola formularzy, pliki audio i wideo oraz różne funkcje biznesowe. Warto również wspomnieć o możliwość cyfrowego podpisu dokumentu. Pliki w formacie PDF można wyświetlać za pomocą darmowego oprogramowania Acrobat Reader DC. Ten cyfrowy format to jeden z najpopularniejszych sposobów zapisu różnego rodzaju dokumentów. W tym formacie można zapisać książki, czasopisma, magazyny czy komiksy. Zdecydowaną zaletą PDF jest to, że bez względu gdzie zostanie otwarty plik, układ dokumentu pozostaje zawsze taki, jakim stworzył go autor. Dzięki temu pliki PDF mogą być odtwarzane na praktycznie każdym urządzeniu posiadającym ekran – komputerze, tablecie czy telefonie.

Dobrze, to skoro już wiemy czym dokładnie jest ten format pliku, czas dowiedzieć się jak tworzyć oraz jak edytować pdf. Oryginalne pliki nie posiadają zazwyczaj możliwości ich edycji, jednak istnieje kilka sposobów aby to obejść.

Edytować plik PDF można w prosty sposób za pomocą programów do konwersji formatu dokumentu na inny, sprzyjający edycji pliku. Można do tego użyć powszechnie znanego programu Microsoft Word. Wystarczy nasz plik PDF otworzyć za pomocą Worda. Program jednak poinformuje nas, że plik który chcemy edytować może różnić się od oryginału, a samo otwarcie dokumentu może chwilę potrwać. W Wordzie możemy dowolnie edytować nasz plik – usunąć lub dodać przecinki, fragmenty tekstu lub grafikę. Gdy już zakończymy pracę zapisujemy dokument w formacie PDF.
Istnieją również specjalne programy do edycji PDF. Większość z nich jest do pobrania za darmo w Internecie. Przykładem takiego programu jest PDFescape. Pozwala on na wprowadzenie zmian w naszym dokumencie, edycje tekstu czy grafik. Aplikacja jest do pobrania na stronie producenta. Co ciekawe, istnieje również wersja online tego programu. Dzięki niej nie musimy niczego instalować i nasz plik możemy edytować bezpośrednio w przeglądarce. Jest to ułatwienie dla użytkowników, którzy chcą tylko jednorazowo skorzystać z programu, a nie chcą zaśmiecać sobie komputera.
Jak widać, mimo tego, że na pierwszy rzut oka edycja pdf może być skomplikowana, wcale tak nie jest. Wielu programistów wychodzi nam na przeciw i ułatwia edycję dokumentów za pomocą darmowych programów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here