Czym kierować się podczas zakupu laptopa

Przenośne komputery cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat, m.in. ze względu na uniwersalność i wszechstronność wykorzystania. Na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór laptopów, różniących się od siebie nie tylko parametrami technicznymi, ale również wielkością oraz wagą. Na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania konkretnego modelu? Czy stacjonarny sklep komputerowy jest lepszy od internetowego?

Parametry fizyczne laptopa

Co do zasady, laptop powinien być przede wszystkim mobilny, dzięki czemu użytkownik może go używać w praktycznie każdym miejscu. Obecnie wiele osób korzysta ze sprzętu wyłącznie w domu, zastępując nim komputer stacjonarny. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będą modele cechujące się ekranami o dużej przekątnej. Im większy ekran, tym bardziej komfortowa praca, przeglądanie Internetu i np. oglądanie filmów. W sytuacji gdy laptop będzie często przenoszony i wykorzystywany poza domem, lepszym wyborem będą egzemplarze o matrycy nie większej niż 15,6 cala. W takim przypadku idealnie sprawdzą się ultrabooki, które są nie tylko smukłe, ale również bardzo lekkie, a co za tym idzie, mobilne.

Wydajność laptopa

Moc obliczeniowa komputera powinna być dopasowana do sposobu użytkowania. W przypadku gdy dana osoba wykorzystuje go wyłącznie do tworzenia dokumentów tekstowych, pracy w programach biurowych i przeglądania Internetu, wówczas nie ma potrzeby inwestowania w model z topowymi podzespołami. Stacjonarny sklep komputerowy niejednokrotnie udostępnia laptopy na ekspozycji, dzięki czemu osoby zainteresowane mogą sprawdzić jak działa konkretny model. Gdy laptop, oprócz pracy, będzie wykorzystywany m.in. do grania, wówczas należy wybrać model z wydajną kartą graficzną, dużą ilością pamięci operacyjnej RAM oraz szybkim procesorem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Bez względu na to w jaki sposób komputer będzie wykorzystywany, dobrym pomysłem jest zakup egzemplarza z wbudowanym dyskiem SSD, pracującym nieporównywalnie szybciej niż standardowe dyski talerzowe HDD.

Pozostałe elementy

W przypadku pracy poza domem i w zmiennych warunkach oświetleniowych, najlepszym wyborem będą modele z matrycą matową, która umożliwia komfortową pracę nawet w słoneczne dni. Co więcej, bardzo przydatna okazuje się podświetlana klawiatura, zwłaszcza podczas korzystania z komputera po zmierzchu.

Gdzie kupić laptopa?

Niejednokrotnie internetowy sklep komputerowy oferuje atrakcyjne promocje i rabaty, które zachęcają do zakupu. Niestety nie zawsze na podstawie zdjęcia można prawidłowo ocenić sprzęt. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie konkretnego modelu do sklepu stacjonarnego, dzięki czemu można w łatwy sposób uniknąć przykrych rozczarowań. Profesjonalny sklep komputerowy, oprócz laptopów, oferuje także akcesoria. W przypadku częstego przenoszenia sprzętu, niezbędna okaże się torba lub pokrowiec, które zabezpieczają urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, znacząco ułatwiają transportowanie komputera z miejsca na miejsce, a także są niezastąpione podczas podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here