Jak ochronić narożniki ścian przed uszkodzeniami

Płytki ceramiczne są jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów na wykończenie podłogi czy ściany. Zawdzięczają to przede wszystkim swoim właściwościom, między innymi wodoodporności, a także ładnemu wyglądowi. Trzeba jednak pamiętać, że nawet płytki wysokiej jakości potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia, głównie w takich delikatnych miejscach, jak narożniki ścian. Można to zrobić przy pomocy kątowników.

Czy wykończenie narożników ścian jest potrzebne?

Remontując dom czy mieszkanie, albo zatrudniamy fachowców, albo samodzielnie staramy się, by dane pomieszczenie zostało dopracowane w każdym szczególe. Jednak nawet zachowanie odpowiedniej ostrożności podczas montażu płytek nie sprawi, że te nie będą narażone na uszkodzenia. Dotyczy to szczególnie krawędzi ścian czy miejsc, w których ściana łączy się z podłogą. Bardzo szybko może się okazać, że płytki przymocowane przy narożnikach ulegają zniszczeniu. Tak naprawdę wystarczy tylko zahaczyć o naroże jakimś ciężkim, ostrym przedmiotem, np. podczas wnoszenia mebli do pokoju. Nieestetyczne ubytki będą przyciągały uwagę i psuły ogólną estetykę pomieszczenia.

Właśnie po to stosujemy narożniki na ścianę. Odpowiednio zamontowany i dopasowany kątownik do płytek sprawi, że te nie będą się kruszyć i zniosą nawet silne uderzenia, bez szkody dla całej powierzchni. Dodatkowo taki element sprawi, że pomieszczenie będzie rzeczywiście dopracowane pod względem wizualnym.

Jakie narożniki ochronne na ścianę będą najlepsze?

Na rynku nie brakuje szerokiego wyboru kątowników, wśród których dość popularne są modele plastikowe. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Plastik nie jest materiałem trwałym. Co prawda nie zaszkodzi mu wysoka wilgotność w pomieszczeniu, więc można go zastosować w łazience czy kuchni, jednak łatwo się niszczy pod wpływem innych czynników. Narożnik plastikowy błyskawicznie pokryje się brzydkimi rysami, a z czasem może po prostu pęknąć.

Dużo lepszym wyborem będzie chociażby kątownik stalowy, wykonany oczywiście ze stali nierdzewnej, która nie ulegnie korozji nawet podczas bezpośredniego kontaktu z wodą. Kątowniki stalowe to solidny, a zarazem estetyczny sposób na wykończenie narożników ścian. Nie odkształci się pod wpływem uderzeń – zamiast tego doskonale zabezpieczy delikatne krawędzie płytek. Dzięki temu zachowamy ładny wygląd pomieszczenia.

Zobacz pełną ofertę kątowników w sklepie https://listwy.online/katowniki/

Doskonale sprawdzą się także kątowniki aluminiowe. Te modele ważą znacznie mniej niż stalowe, dlatego przydadzą się nawet w przypadku tak lekkich konstrukcji nośnych, jak płyty kartonowo-gipsowe. Równocześnie kątownik aluminiowy jest bardzo trwały – po jego zamontowaniu możemy zapomnieć o zarysowaniach czy wgnieceniach. Płytki będą odpowiednio zabezpieczone. Dodatkowo takie narożniki ochronne mogą być anodowane na kolor oliwkowy, złoty lub srebrny. Łatwo je zatem dopasować do wybranej aranżacji.

Narożnik aluminiowy, jak i stalowy bardzo łatwo zamontować. Możemy zatem w prosty sposób zatroszczyć się o to, by nasze ściany wykończone płytkami przez lata prezentowały się nienagannie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here