książki Stiega Larssona

Stieg Larsson to wyjątkowy autor. Skandynawowie wiele mu zawdzięczają, bo wypromował literaturę skandynawską i dzisiaj czytana jest ona na całym świecie. No ale w czym właściwie tkwi sukces sagi Millennium? Dlaczego książki Stiega Larssona nadal cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym charakteryzują się książki Stiega Larssona?

Warto podkreślić, że wszystkie książki Stiega Larssona, jak i cała literatura skandynawska ma w sobie coś charakterystycznego. To co łączy wszystkie te powieści to specyficzna, gęsta atmosfera. Czytelnik sięgając po tę lekturę i przewracając jej kolejne strony odczuwa pewien niepokój. Trochę jakby sam znalazł się w chłodnym i nieprzyjaznym, skandynawskim klimacie i na własnej skórze testował społeczną izolację typową dla tego społeczeństwa. Dodatkowo Stieg Larsson nie bał się pójść o krok dalej. Jego powieści to nie tylko trzymające w napięciu kryminały. Jednocześnie w każdej z nich znajduje się wątek polityczny. Trzeba bowiem zaznaczyć, że autor przez wiele lat był członkiem Komunistycznej Ligi Robotniczej, a ten epizod odcisnął ogromne piętno na jego późniejszej twórczości.

Pracoholik, neurotyk – co jest prawdą o Stiegu Larssonie?

Zresztą nie tylko ze swojego zamiłowania do polityki słynął ten autor. Wokół pisarza krążyło swego czasu wiele historii. Jedni twierdzili, że był on pracoholikiem prowadzącym dość niezdrowy tryb życia. Wypijał bowiem kilkanaście filiżanek kawy dziennie po to, by odpowiednio stymulować swój organizm do ciężkiej i bardzo wytężonej pracy. Jednocześnie z tworzeniem bestsellerowych powieści angażował się bowiem w różne akcje społeczne. Ta historia nabrała na sile jeszcze bardziej po jego przedwczesnej śmierci, spowodowanej rozległym zawałem. Książki Stiega Larssona niewątpliwie dają pewien obraz tego, kim był sam autor. Jego bohaterowie niejednokrotnie wydają się bowiem jego swoistym alter ego. Inni natomiast mówili o tym, że Stieg Larsson to osobowość neurotyczna i obsesyjna. Nie wiadomo jednak czy ma to jakiekolwiek rzeczywiste podstawy, czy po prostu takie wnioski płyną z charakteru jego powieści.

W czym tkwi sukces sagi Millennium?

Stieg Larsson osiągnął ogromny sukces nie tylko dzięki wyjątkowemu klimatowi swoich powieści. Jednocześnie nie bał się mówić o trudnych tematach. W dyskusji o jego powieściach wiele uwagi poświęcono chociażby wątkowi feministycznemu. Aż trochę niepokoi fakt, że postulaty dotyczące praw i roli kobiet musiały zostać wypowiedziane przez mężczyznę, by wreszcie zostały usłyszane na arenie międzynarodowej. Liczy się jednak skutek. Książki Stiega Larssona przedstawiały wyraźny i bardzo dosadny komunikat, wyrażający sprzeciw wobec kultury gwałtu oraz jakiejkolwiek przemocy fizycznej względem kobiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here