Impresjonizm

Jednym z najbardziej znanych i cenionych kierunków w sztuce jest impresjonizm. Do dzisiaj inspiruje on twórców. A od kogo to wszystko się zaczęło? O których impresjonistach warto dzisiaj szczególnie pamiętać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Claude Monet

Claude Monet to najbardziej znany impresjonista na świecie. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie on dał początek temu kierunkowi w malarstwie. Nazwa „impresjonizm” pochodzi nawet od jednego z jego obrazów, czyli „Impresja, wschód słońca”. Szkoda, że w okresie całej swojej kariery nie mógł w pełni cieszyć się swoją sławą. Początkowo bowiem impresjonizm wcale nie był ceniony przez krytyków. Claude Monet przez pewien czas borykał się z poważnymi problemami finansowymi, które wraz ze śmiercią ukochanej żony doprowadziły go do depresji. Dopiero w 1981 roku nastąpił znaczący zwrot w jego życiu. Wówczas bogaty kolekcjoner kupił wiele obrazów artysty. Claude Monet miał u niego niewątpliwie ogromny dług wdzięczności. W 1892 roku poślubił nawet wdowę po swoim wybawicielu. Oczywiście twórczość Claude Moneta nie była zawsze taka sama. Z czasem tworzył obrazy bardziej abstrakcyjne. Rzecz jasna wciąż wykorzystywał podstawowe techniki impresjonistyczne, w tym światło, ale już w zupełnie inny sposób.

Auguste Renoir

Innym znanym przedstawicielem impresjonizmu oraz jego współtwórcą był Auguste Renoir. Początek jego kariery malarskiej nie zwiastował wcale sukcesu. Renoir zajmował się bowiem dekorowaniem porcelanowych zastaw stołowych. Z czasem jednak odkrył swoje prawdziwe powołanie i oddał się prawdziwemu malarstwu. W swojej twórczości koncentrował się nie tak jak Claude Monet na pejzażach. W jego obrazach dominowali ludzie, w tym przede wszystkim dzieci i kobiety. Czasem również martwa natura. Impresjonizm może poszczycić się bardzo płodnym twórcą. Auguste Renoir w ciągu ponad sześćdziesięciu lat swojej twórczości stworzył około sześciu tysięcy dzieł, które dzisiaj można oglądać w największych i najbardziej znanych muzeach na całym świecie.

Impresjonizm żywy do dzisiaj

Współcześni malarze wielokrotnie w swoich dziełach wracają do technik sprzed lat. Impresjonizm  (https://www.gallerystore.pl/impresjonizm) natomiast na tyle silnie umiejscowił się w kulturze, że od lat ciągle znajduje swoich zwolenników. Oczywiście dzisiejsze obrazy przedstawiają nie tylko klasyczne krajobrazy, jak z obrazów Moneta lub Renoira. Wielokrotnie wykorzystuje się też bardziej współczesne akcenty. W galeriach sztuki dostępne są chociażby obrazy impresjonistyczne przedstawiające tętniące życiem miasto albo łączą w sobie elementy dorobku impresjonistów z motywami i technikami abstrakcyjnymi. Niewątpliwie jednak w każdym wariancie obrazy zasługują na uwagę, a może również na to, by zawisnąć na Twojej ścianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here