Koszt jednej opony do samochodu osobowego to wydatek przekraczający sto złotych w przypadku najtańszych opon budżetowych, górną granicę trudno jest wytyczyć, ale na rynku bez trudu znajdziemy produkty wyceniane w tysiącach. Nic więc dziwnego, że właściciele pojazdów starają się jak najdłużej utrzymać posiadane ogumienie we właściwej kondycji. Dziś przyjrzymy się czynnikom, które wpływają na przyspieszone zużycie opon.
Przyspieszone zużycie bieżnika
Właściwy stan opon — co to oznacza? Dla większości użytkowników podstawowym wyznacznikiem będzie głębokość bieżnika. Takie podejście ma sens, wszak minimalna dopuszczalna głębokość jest ściśle określona w odpowiednich normach prawnych. Wartość ta jest też łatwo mierzalna, a kontroli możemy dokonać nie tylko podczas okresowych przeglądów technicznych, ale również we własnym zakresie, w zaciszu przydomowego garażu. Zużycie bieżnika jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z charakteru pracy ogumienia. Zapewnienie przyczepności i właściwej trakcji generuje tarcie, które destrukcyjnie wpływa na mieszankę gumową, z której wykonane zostały opony. Niepokój powinno budzić zużycie ponadnormatywne.
Przyczyn nadmiernego ścierania się bieżnika jest kilka. Ważny jest styl jazdy, miłośnicy ostrych przyspieszeń, szybko pokonywanych wiraży i gwałtownego hamowania w ostatniej chwili muszą się liczyć z tym, że taki sposób jazdy podniesie nie tylko poziom emocji, ale również wydatków. Gwałtowne ruszanie połączone z chwilowym zerwaniem przyczepności i hamowanie prowadzące do blokowania kół to najwięksi wrogowie opon. Nie bez znaczenia jest też rodzaj nawierzchni, po której porusza się pojazd. Wprawdzie z roku na rok przybywa nam kolejnych kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, jednak w większości przypadków, szczególnie w terenach miejskich, poruszamy się po nawierzchniach, których kondycja pozostawia sporo do życzenia. Łatwo tu nie tylko o przyspieszone zużycie, ale też mechaniczne uszkodzenie ogumienia o ostre krawędzie krawężników i dziury w jezdni.
Dbajmy o bezpieczeństwo
Kluczowy dla prawidłowej eksploatacji ogumienia jest stan techniczny pojazdu. Dobrym nawykiem jest okresowa kontrola ogumienia pod kątem równomierności ścierania. Jeśli zauważymy, że opony wykazują symptomy wyeksploatowania tylko w jednym obszarze, to jak najszybciej powinniśmy udać się na wizytę kontrolną w warsztacie. Nieregularne zużycie jest świadectwem problemów z zawieszeniem, fachowiec podpowie czy problem dotyczy zbieżności, czy też powinniśmy się przygotować na wymianę amortyzatorów. Dyskwalifikujące są wszelkie uszkodzenia w rodzaju wybuleń, pęknięć, czy — w przypadkach ekstremalnych — naderwanych i wystających drutów osnowy. Korzystanie z takiego ogumienia to jawne igranie z życiem własnym oraz innych podróżnych.
Wydłużenie życia opon jest możliwe dzięki zastosowaniu ogumienia dostosowanego do sezonu. Opony zimowe podczas letnich upałów ulegają przyspieszonemu ścieraniu, analogicznie opony letnie nie zdają egzaminu zimą. Na śniegu nie zapewnią one bezpieczeństwa, jednak nawet na czarnych drogach, gdy temperatura spada poniżej 10 st. Celsjusza, tracą one swoje właściwości i ulegają zdecydowanie szybszemu zużyciu. Oszczędność polegająca na unikaniu wymiany opon jest jedynie pozorna, tym bardziej że tanie opony zimowe i letnie możemy obecnie kupić bez potrzeby wychodzenia z domu. Dzięki takim firmom jak Tire Expert możemy przebierać w setkach ofert i dobrać produkty ściśle dostosowane do naszych potrzeb i możliwości. Jest to najlepsza droga do poprawy bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego poziomu kosztów.