Dlaczego prawidłowy poziom elektrolitów jest ważny

Czym są elektrolity? To wodne roztwory jonów sodu, magnezu, wapnia, chlorków i potasu, które umożliwiają przewodzenie w mięśniach i układzie nerwowym impulsów elektrycznych. Elektrolity pełnią w organizmie człowieka niezmiernie ważną funkcję. Wspierają pracę mózgu i mięśni.

Do czego potrzebne są nam elektrolity?

Elektrolity, szczególnie potas, magnez i wapń, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym układu nerwowego, którego praca polega właśnie na przesyłaniu impulsów elektrycznych do mięśni i innych części ciała.

Jak utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów?

Podstawowy sposób dbania o prawidłowy poziom elektrolitów to odpowiednie nawodnienie organizmu i zbilansowana dieta. Czasami zdarza się jednak tak, że mimo picia przepisowej ilości płynów i zdrowego odżywiania poziom elektrolitów staje się niższy. Tracimy je przede wszystkim wraz z potem i moczem, więc gdy nadmiernie się pocimy lub zbyt często chodzimy do toalety i nie uzupełniamy płynów oraz rozpuszczalnych w wodzie soli mineralnych, poziom elektrolitów we krwi zaczyna spadać.

W sklepach ze zdrową żywnością, w supermarketach i aptekach zaopatrzyć można się w preparaty służące do uzupełniania elektrolitów w organizmie. Elektrolity dla dorosłych mają zazwyczaj postać płynów, tabletek musujących lub saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie. Dobrze jest się w nie zaopatrzyć i stosować w sytuacjach, kiedy konieczne jest szczególne zadbanie o równowagę elektrolitową, a więc przy obfitym poceniu się np. podczas upałów, w trakcie intensywnego uprawiania sportu i w innych sytuacjach, gdy tracimy nadmierną ilość wody, a wraz z nią rozpuszczone w niej sole mineralne.

Elektrolity dla dorosłych pomogą uzupełnić elektrolity, dzięki czemu nie zabraknie w naszym organizmie wapnia, chlorku, sodu, magnezu czy potasu. Jeśli nie mamy akurat gotowego preparatu, płyn uzupełniający elektrolity możemy też przygotować domowym sposobem.

Jak przygotować domowy izotonik?

Napój izotoniczny ma za zadanie nawodnić organizm i dostarczyć mu rozpuszczalnych w wodzie soli mineralnych, przede wszystkim sodu, potasu i magnezu, a także cukru, czyli glukozy, która jest niezbędna do pracy mięśni i mózgu. Najprostszym sposobem na domowy izotonik jest rozpuszczenie w wodzie mineralnej zwykłej soli kuchennej (około 1/4 łyżeczki na półtora litra) i cukru (wystarczą 1-2 łyżeczki). Można do tego dodać sok z cytryny. Cukier można też zastąpić miodem (dodajemy wówczas 3 łyżeczki miodu). Taki napój nie tylko ugasi pragnienie, ale także nawodni organizm lepiej niż zwykła woda i uzupełni tracone wraz z potem elektrolity.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here