Formatowanie komputera - krok po kroku

Formatowanie komputera, czyli innymi słowy oczyszczanie dysku twardego ze wszystkich danych. Jest to jedna z czynności, którą powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas. Czasami dostajemy przesłanki, co do tego, poprzez coraz wolniejsze włączanie się aplikacji, dłuższy czas potrzebny na włączenie systemu czy zawieszające się programy. Jeśli dochodzi do zawieszania się systemu jedynym rozwiązaniem może okazać się format oraz ponowna instalacja systemu operacyjnego. Jest wiele pozytywów formatowania komputera. Zaraz po nim powinno dać się zauważyć o wiele szybszą pracę komputera, a co za tym idzie korzystanie z niego będzie o wiele wygodniejsze. Samo formatowanie dysku twardego nie jest przesadnie trudne i każdy może sobie z tym poradzić, jeśli wolisz nie ryzykować warto poprosić o pomoc osobę znającą się w tym temacie.
Po co w zasadzie jest formatowanie dysku twardego? W trakcie użytkowanie komputera na dysku instalujemy nowe programy, tworzymy nowe pliki, foldery, usuwamy je a wszystko to powoduje tworzenie się pewnego rodzaju luk na dysku twardym. Przez to komputer zaczyna działać coraz wolniej i z czasem coraz gorzej sobie radzi. Ciężej jest wykonywać na nim pracę, przeglądanie stron internetowych czy otwieranie programów powoduje częste zawieszanie się systemu. Dzięki sformatowaniu dysku oczyścimy go ze wszystkiego, usuniemy również wirusy, których nasz antywirus mógł nie widzieć. Format pozwoli to na oczyszczenie dysku twardego a co za tym idzie przywrócenie do działania w pełnej efektywności.
Przed samym formatowaniem powinniśmy zabezpieczyć wszystkie dane, których nie chcemy stracić. Takich jak zdjęcia, filmy, artykuły, wszystko to co jest nam niezbędne. Dane możemy zapisać czy to na dyskach zewnętrznych, pendrive’ach, czy zwykłych płytach DVD. Wszystkie programy oraz dane, które nie zostały przez nas zabezpieczone zostaną bezpowrotnie stracone. Warto pamiętać, aby wszystko to, na czym nam zależy było zgrane na nośniki. A więc jak sformatować komputer?
Samo formatowanie możemy podzielić na dwie części. Prostsza część to formatowanie partycji, które nie są systemowe. Przykładowo partycje D,E. Wystarczy wejść w „Mój komputer”, kliknąć prawym przyciskiem myszy na interesującej nas partycji i wybrać opcję „Formatuj”. Następnie klikamy rozpocznij i czekamy, po zakończonej operacji partycja będzie pusta i gotowa do ponownego zapisywania na nią danych.
Trudniejsze może być formatowanie partycji systemowej. Jest to domyślnie partycja C. W przypadku formatu partycji systemowej będzie konieczne ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego. Możemy to zrobić z jakiegokolwiek nośnika, na którym mamy instalator systemu operacyjnego. Nośnik wkładamy do komputera, następnie resetujemy go. Podczas ponownego włączania naciskamy przycisk, który włączy odczytywanie danych z nośnika. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami instalatora. Takim sposobem mamy sformatowaną partycję C oraz nowy system operacyjny. Co ważne podczas instalacji systemu operacyjnego będziemy mieli możliwość wybrania odpowiedniej opcji, która uchroni nas przed usunięciem danych z innych partycji na dysku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here