Jak napisać referat? Ujawniamy skuteczną tajemnicę!

Rok szkolny za pasem, a co za tym idzie, rozpoczęło się już zadawanie uczniom zadań domowych. Jest to nie lada wyzwanie, bowiem nie tylko uczeń musi przygotować taką pracę sam, ale również najczęściej przedstawić ją przed swoją klasą. A to już może prowadzić do tremy i stresu, które mogą poskutkować słabszą oceną, nawet w przypadku dobrze przygotowanej pracy. Jedną z prac zadawaną uczniom jest referat – przez jednych lubiany, a przez innych znienawidzony. Niezależnie od preferencji i gustów przygotowaliśmy niniejszy artykuł z myślą o tym, jak napisać referat, by dostać dobrą ocenę. Sprawdź, jak napisać referat, a nie pożałujesz!

Pierwszą rzeczą, o której należy zacząć odpowiedź na pytanie „jak napisać referat?” jest wskazanie, czym jest sam referat i po się go przygotowuje. Referat jest to ustne albo pisemne przedstawienie jakiegoś tematu. W większości przypadków referat nie jest zbyt odkrywczy i polega na przepisaniu określonych informacji z książek, czasopism czy Internetu. Czyli jest pracą odtwórczą, która w skondensowany i prosty sposób ma zaprezentować jakieś zagadnienie.

Skoro już wiemy, czym jest referat i po co się go tworzy, odpowiedzmy sobie na pytanie, jak napisać referat, żeby był poprawny. Musimy dobrze opracować temat. Nie wolno tego etapu odpuścić, dlatego że wszelkie nieścisłości mogą grozić katastrofą. Dobrze jest zrobić research danego tematu i wyłuskać to, co najistotniejsze dla naszego odbiorcy. Wiedzy można szukać, gdzie się da, byleby była wiarygodna. Jak więc widzimy, to jak napisać referat należy rozpocząć od przygotowania merytorycznego i dobrze zrobionego researchu informacji.

Po opracowaniu tematu i zrobieniu researchu, przechodzimy do kolejnego kroku, jak napisać referat. Teraz musimy sporządzić plan, według którego uporządkujemy zebrane informacje. Nie możemy zrobić referatu będącego jednym wielkim chaosem, dlatego że nikt go nie zrozumie. Potrzebny do uporządkowania informacji jest plan, po którego stworzeniu zabieramy się do dalszej pracy.

Kolejnym punktem, jak napisać referat, po researchu i stworzeniu planu, jest zapoznanie się z zasadami, jak napisać referat, by był on przejrzysty, profesjonalny i przekazał maksimum treści. Zatem rozpoczynamy od klasycznego podziału na: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie opisujemy problem, czyli temat referatu oraz tezę. W rozwinięciu omawiamy dany problem, podając przy tym konkretne argumenty, które znaleźliśmy podczas researchu. Natomiast w zakończeniu referatu wskazujemy na podsumowanie naszych argumentów, w kontekście zaprezentowanej tezy. Wnioski końcowe muszą w oczywisty sposób wynikać z samej treści referatu. Wszystko musi być zatem spójne i nie może prowadzić do tego, by nasz odbiorca niepotrzebnie się domyślał, o co nam chodziło.

Podsumowując, to jak napisać referat, ma niebagatelne znaczenie. Nie można pisać referatu byle jak, nie stosując żadnych zasad. Bowiem zasady, jak napisać referat, wpływają nie tylko na naszą ocenę, ale również na to, że odbiorca będzie chciał nas czytać lub słuchać. A to najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here