Gadżety odblaskowe na rower
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Samo Trebizan

Rowerzysta, tak, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego, musi przestrzegać przepisów, stosować się do znaków i sygnałów na drodze. W przeciwnym razie naraża się nie tylko na mandat, ale przede wszystkim na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy rowerzysta ma obowiązek noszenia odblasków. Odblaski na rower należy zamontować na stałe z tyłu i z przodu jednośladu. Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty nie obejmuje małych elementów odblaskowych, które zakłada się na ubranie, przypina do plecaka lub nakleja na ramę roweru, co wcale nie oznacza, że nie warto się w nie zaopatrzyć. Odblaski rowerowe zwiększają naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, jakie odblaski dla rowerzystów warto mieć.

Kamizelka odblaskowa na rower

Kamizelka odblaskowa to jeden z najczęściej wybieranych przez rowerzystów odblaskowych gadżetów z 3 powodów – jest łatwo dostępna, tania i bardzo wygodna. Choć kamizelka na rower nie jest obowiązkowa, to coraz więcej rowerzystów nie rusza się bez niej z domu.

Jeśli wydaje Ci się, że kamizelka rowerowa odblaskowa nie będzie współgrać z lekkim i przewiewnym strojem do jazdy na rowerze, to nie masz się czego obawiać. Kamizelka odblaskowa na rower nijak nie ogranicza ruchów i swobody jazdy na rowerze, dzięki czemu nawet nie poczujesz, gdy będziesz mieć ją na sobie.

Worki odblaskowe na plecy

Nie każdy ma zamontowany przy rowerze koszyk czy bagażnik. Wybierając się na dłuższą rowerową wycieczkę, warto wziąć ze sobą plecak-worek. Jest to idealny odblask na rower, gdyż ma podwójne zastosowanie – sprawdza się zarówno jako plecak, jak i element odbijający światło.

Worki odblaskowe na plecy są dużo wygodniejsze niż plecaki. Uszyte z lekkiego materiału nie są dodatkowym ciężarem, a lekkie i miękkie sznurki nie powodują bolesnych otarć na ramionach.

Świecącą opaska na rękę

Popularnym odblaskiem na rower jest świecąca opaska, którą można założyć bezpośrednio na ramię lub na ubranie. Taka opaska ze względu na to, że emituje światło ciągłe lub pulsujące jest widoczna przez cały czas, a nie tylko w momencie, gdy znajdzie się w polu działania świateł samochodu. Dzięki temu znacząco poprawia widoczność rowerzysty po zmroku.

Rękawy odblaskowe na rower

O małych gadżetach odblaskowych, które obejmuje ubiór rowerzysty, łatwo jest zapomnieć, wychodząc z domu. Dlatego najlepiej kupić taki odblask, który będzie dało się zamocować przy rowerze na stałe. Strzałem w dziesiątkę są rękawy odblaskowe na rower.

Rowerowy rękaw odblaskowy jest łatwy w obsłudze, dzięki czemu zakłada się go na ramę roweru w dosłownie kilka sekund. Taki gadżet sprawdza się latem, kiedy ze względu na wysokie temperatury nosimy zwiewne ubrania, a jazda na rowerze w kamizelce odblaskowej sprawia swego rodzaju dyskomfort.

Brelok pulsacyjny LED do plecaka

Zdecydowanie lepiej widoczne niż odbijające światło zawieszki są breloki pulsacyjne LED. Świecą one nie tylko w momencie, gdy pada na nie światło z reflektorów nadjeżdżających samochodów, lecz przez cały czas. Osobom, które nie wyobrażają sobie jazdy na rowerze bez plecaka, z pewnością taki brelok przypadnie do gustu, gdyż będą oni mogli go sobie do niego przyczepić. Wybór breloków pulsacyjnych LED jest naprawdę całkiem spory, dlatego każdy ma szansę wybrać idealny dla siebie.

Jazda na rowerze to bezpieczna forma aktywności dla osób w każdym wieku pod warunkiem, że stosujemy się do obowiązujących na drodze przepisów i jesteśmy odpowiednio przygotowani do jazdy. Choć odblaski w terenie zabudowanym oprócz tych zamontowanych przy rowerze nie są obowiązkowe, warto się w nie zaopatrzyć, aby zwiększyć swoją widoczność. Podczas jazdy dobrze sprawdzi się rękaw odblaskowy na rower, odblaskowa kamizelka, świecąca opaska czy brelok. Gadżety tego typu nie są drogie, a mogą uratować nas od konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here