Jak napisać podanie o urlop? Podpowiadamy!

W życiu każdego pracownika pojawia się moment, w którym musi on wziąć wolne w pracy. Niezależnie od przyczyny nieobecności, podanie o urlop musi zostać sporządzone we właściwy sposób, aby można było pracownikowi udzielić urlopu zgodnie z prawem. To bardzo ważna kwestia, bowiem bez tego urlop może okazać się nielegalny i pracownik może wpaść w tarapaty. Jak napisać podanie o urlop, by wszystko przebiegło legalnie? Sprawdź nasz sposób na to, jak napisać podanie o urlop, a nie pożałujesz.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że to jak napisać podanie o urlop może okazać się zbędne, gdy pracodawca ma swoje własne wzory podań i nakazuje nam z nich korzystać. Ewentualnie zamiast wzorów podań, pracodawca ma elektroniczny system ewidencji dni wolnych pracowników i za pomocą niego pracownicy muszą zgłaszać swoje podania o urlop. Tak więc widzimy, że w takich przypadkach sposoby na to, jak napisać podanie o urlop, stają się zbędne.

Wyjaśnijmy zatem, jak napisać podanie o urlop, gdy nie mamy wzorów podań i elektronicznego systemu ewidencji urlopów. Musimy zacząć od formy. Podanie o urlop musi być sporządzone na piśmie. Potrzebna będzie nam zatem kartka papieru, na której odręcznie sporządzimy podanie lub wydrukujemy na niej pismo napisane na komputerze. Rozpoczynamy naszą pracę od napisania miejscowości i daty, a następnie nagłówka pisma, czyli „podanie o urlop”. I teraz, najważniejsza treść, od której zależy to, czy dostaniemy urlop. Jak napisać podanie o urlop, by było zgodne z prawem? Musimy podać dzień albo dni, podczas których nie będzie nas w pracy oraz osobę, która zastąpi nas na czas naszej nieobecności. Możemy ująć to w dwóch krótkich zdaniach. Pamiętajmy, że gdy wnosimy o typowy urlop wypoczynkowy, nie musimy podawać powodu naszej nieobecności! To bardzo ważne – od tego nie zależy to, czy urlop zostanie nam udzielony. Zatem widzimy, że to, jak napisać podanie o urlop i co w nim podać, a czego nie podać jest bardzo ważne.

Kolejną ważną kwestią, którą należy omówić przy tym, jak napisać podanie o urlop, jest zgoda pracownika, który nas zastąpi. Taki pracownik musi być powiadomiony o tym, że będzie nas zastępować podczas naszego urlopu. Nie możemy wpisać podania o urlop, nie informując o tym pracownika w nim wskazanego. Jest to bardzo niegrzeczne i niemile widziane w zakładzie pracy.

Ważne jest także przy tym, jak napisać podanie o urlop, czy mamy dni wolne do wykorzystania. Może bowiem okazać się, że złożymy podanie o urlop, nie mając już w ogóle urlopu. W takich przypadkach lepiej nie ryzykować rozmowy dyscyplinującej z szefem. I na przyszłość trzeba będzie mądrzej rozplanować sobie dni wolne i nie dopuścić do sytuacji, że zostaniemy bez urlopu.

I najważniejsze na koniec. Aby to, jak napisać podanie o urlop, okazało się w rzeczywistości skuteczne, wymagane jest własnoręczne podpisanie przez pracownika swojego podania. Brak podpisu może zupełnie zniweczyć nasze marzenia o urlopie. I nawet najlepsze sposoby na to, jak napisać podanie o urlop, nam nie pomogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here