Jak napisać zaproszenie?

Zaproszenie to jedna z podstawowych form pisemnych, które znajdują zastosowanie w polskim społeczeństwie. Sporządza się je na rozmaite okazje formalne, aby zaprosić daną osobę na ważną uroczystość. Zdecydowanie najczęściej zdarza się rozdawać zaproszenia na imprezy okolicznościowe takie jak ślub z weselem, jubileusze pracy zawodowej, imprezy na rocznicę ślubu, urodziny (szczególnie magicznymi liczbami są osiemnaste, czterdzieste oraz siedemdziesiąte). Zaproszenie rozdawane są także na ważne wydarzenia związane z życiem zawodowym lub działalnością publiczną. Są to więc rozmaitego rodzaju jubileusze pracy danej instytucji czy apele związane z określoną, ściśle ze sobą powiązaną społecznością. Mogą to chociażby uroczyste apele z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego dla nauczycieli czy specjalne uroczystości harcerskie. Uroczyste zaproszenia rozdawane są także bardzo często na ważne wydarzenia sportowe dla danego kraju – przybywa wówczas czasami prezydent lub premier rządzącego obozu. Owe formy wypowiedzi nadają się także, kiedy chcemy zachęcić autorytety do udziału w społecznych debatach, naukowych konferencjach lub różnych wydarzeniach kulturalnych i społecznych.

Wiele osób zastanawia się więc jak napisać zaproszenie, aby było ono sformułowane w sposób wzorcowy. Otóż należy pamiętać o pewnego rodzaju zasadach, przede wszystkim od rozpoczęcia od grzecznościowego zwrotu „Szanowna Pani, Szanowny Pan, Mamy zaszczyć zaprosić” itd. Szczególnie w przypadku bardzo formalnych zaproszeń tego typu teksty są więcej niż mile widziane, a nawet bardzo wskazane. Zaproszenie powinno też cechować się podaniem dokładnej godziny, miejsca i celu wizyty. Wydaje się to oczywiste, ale czasami diabeł tkwi w szczegółach. Należy podać dokładny adres lokalizacji, w której odbywa się wydarzenie, czasami warto również zamieścić poglądową mapkę z wyrysowanymi najbliższymi ulicami, aby była jasność jak w dane miejsce dojechać samochodem lub innymi środkami komunikacji. W zaproszeniu powinno być także powiedziane czy należy przyjść samemu, czy można zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Najczęściej w przypadku formalnych zaproszeń wymaga się także potwierdzenia przybycia, aby wiadomo było ile miejsc szykować. W tym celu warto na zaproszeniu umieścić kontaktowy numer telefonu lub adres mailowy oczywiście z dopiskiem w jakim celu.

Na zaproszeniu można przemycić również wiele interesujących potencjalnego gościa informacji. Osoby biorące ślub zamieszczają, często w formie zabawnego wierszyka, subtelną informacje, że nie chcą gotowych prezentów, a wolą dostać gotówkę, którą spożytkują sobie już według własnego uznania. W zaproszeniach, szczególnie w przypadku tematycznych imprez, warto również podać informacje o tym w jaki sposób ubrać się na okoliczność. Jest to niezwykle ważna rzecz, ponieważ gość, który wybierze złą kreacje może czuć się tym faktem skrępowany do końca uroczystości. Jeśli więc wymaga się założenia fraku, warto to uwzględnić w zaproszeniach, aniżeli później denerwować się, że nie każdy się do nakazu stosuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here