Jak nauczyć się angielskiego?

Język angielski to w dzisiejszych czasach swoista lingua franca, czyli język pełniący funkcję międzynarodowego. Używany jest powszechnie w biznesie, a także w politycznych rozmowach na najwyższym poziomie. W dobrym guście jest, aby znać język angielski przebywając na wysokim stanowisku. W dzisiejszym świecie dochodzi nawet do sytuacji, w której brak znajomości angielskiego uznawany jest za swoisty nietakt i pewnego rodzaju brak w wykształceniu. Polska coraz częściej odwiedzana jest przez zagranicznych turystów, więc warto potrafić cokolwiek powiedzieć w przypadku jeśli czegokolwiek by potrzebowali. Angielski jest więc wymagany, zwłaszcza w dużych miastach, także na takich stanowiskach jak sprzedawca w markecie spożywczym, policjant czy pracownik biurowy. Warto jednak powiedzieć, że znajomość angielskiego w Polsce osiągnęła na tyle wysoki poziom, że stała się swoistą normą. W CV często wielokrotnie wyżej ocenia się możliwość rozmowy w innym języku obcym np. po niemiecku, francusku czy hiszpańsku. W językach tych nadal prowadzona jest korespondencja na poziomie międzynarodowym, ale w zdecydowanie mniejszej skali.

Na znajomość języka angielskiego wśród młodego społeczeństwa polskiego pozytywny wpływ ma szczególnie konieczność zdawania języka nowożytnego na egzaminie maturalnym. Język uwzględniany jest na większości kierunków humanistycznych i oczywiście każdym lingwistycznym. Nauka języka angielskiego rozpoczyna się dzisiaj w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a nawet czasami w przedszkolu, więc zdecydowana większość młodych osób wybiera język angielski (chociaż można zdawać jeszcze parę innych).

Wiele osób zastanawia się jak nauczyć się angielskiego. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ każdy ma swoje własne sposoby. Generalnie jednak zawsze pozytywny skutek odnosi obcowanie z językiem angielskim nawet podczas grania w gry komputerowe czy oglądanie filmików na YouTube w tym języku. Należy jednak także bardzo mocno działać w dziedzinie leksykalnej i uczyć się pamięciowo nowych słówek. Jest to najbardziej żmudna część nauki języka, ale konieczna – poznanie kodu to oczywiście całkowita podstawa. Korzystać można z gotowych opracowań, rozmówek, a także z fiszek, które znaleźć można wśród aplikacji na telefon komórkowy.

W nauce języka angielskiego należy jeszcze uwzględnić inną ważną kwestię, a mianowicie gramatykę. Jest ona konieczna do poprawnego używania języka zgodnie z obowiązującymi w nim normami. Oczywiście można rozmawiać używając samych bezokoliczników, ale nie będzie to ani prawidłowe ani mile widziane wśród zaawansowanych użytkowników. Do rozumienia tekstów wystarczy najczęściej samo orientowanie się w języku i znajomość poszczególnych słówek, ale chcąc samemu budować dłuższe wypowiedzi należy znać podstawowe zagadnienia z dziedziny gramatyki. Na temat angielskiego powstało już tysiące rozmaitych publikacji, więc znalezienie adekwatnej dla swojego poziomu nie wydaje się być specjalnie problematycznym zadaniem i może być osiągnięte w każdej w zasadzie księgarni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here