Jak rozliczyć pit

Podatki, chociaż są znienawidzone przez większość ludzi, stanowią nieodzowny element życia. I chociaż wielu chciałoby, aby zniknęły, nic nie zapowiada tego, aby miało się to w najbliższym czasie wydarzyć. W związku z tym podatki trzeba płacić, czy się tego chce, czy nie chce.

Podatki są rodzajem obowiązkowego świadczenia pieniężnego. Ustanawiane mogą być zarówno przez organy państwowe jak też przez jednostki samorządu terytorialnego. Ich zbieraniem zajmują się odpowiednie instytucje, a zgromadzone w ten sposób pieniądze wykorzystywane są na potrzeby realizacji zadań publicznych.

Istnieje wiele różnych podatków. Wiele z nich płaconych jest tak na prawdę mimowolnie i w sposób nie koniecznie uświadomiony. Mowa tu na przykład o podatku VAT, który wliczony jest w cenę niemal wszystkich dóbr i usług, jakie człowiek na co dzień nabywa.

Raz w roku każdy zwykły obywatel musi zmierzyć się z systemem podatkowym osobiście. Chodzi mianowicie o wypełnienie corocznej deklaracji podatkowej i złożenie w odpowiednim urzędzie skarbowym PIT-a. Niestety wiele osób nie ma pojęcia jak działają podatki, co wpływa na wysokość płaconych przez siebie podatków i nie wie jak rozliczyć pit. Często więc decydują się na to, żeby poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub znajomych. Zazwyczaj w swoim otoczeniu ma się jakąś osobę, która bardziej rozumie te sprawy i się w nich orientuje. Każdego roku pojawiają się także stoiska nawet w centrach handlowych, gdzie znajdują się doradcy i osoby, które świadczą darmową pomoc w tym rozliczeniu pita. W ostateczności można zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym i zlecić to zadanie za odpowiednim wynagrodzeniem.

Rozliczenie pita nie jest zadaniem skomplikowanym i dość łatwo można się tego nauczyć. Dostępnych jest mnóstwo instrukcji jak to robić. Oczywiście jest dość dużo deklaracji podatków, każdy druk przeznaczony jest dla innych grup osób czy różnych sposobów otrzymywania pieniędzy. Najczęściej osoby fizyczne spotykają się oczywiście z pit-37. Jest to standardowa deklaracja podatkowa dla większości obywateli, których jedynym źródłem wynagrodzenia jest wypłata otrzymywana z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Każda firma, z którą w poprzednim roku podatkowym zawarliśmy jedną z tych umów jest zobowiązana przygotować i dostarczyć nam do końca lutego pit-11. Zawiera on informacje na temat tego w jakiej wysokości wynagrodzenie otrzymaliśmy w ciągu całego poprzedniego roku pracując w tej firmie, jakie firma odprowadziła w naszym imieniu zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia pit ten zawiera także informacje o zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne.

Jeśli w poprzednim roku podatkowym pracowaliśmy w kilku miejscach i otrzymywaliśmy wynagrodzenia od kilku firm to dostaniemy kilka pitów 11. Musimy zsumować odpowiednie wartości, a następnie otrzymane wyniki wpisać w odpowiednie pola pit-37. Wszystko sprowadza się do tego, aby czytać zawarte w tej deklaracji instrukcje, które wskazują, którą wartość mamy podać w danej komórce. Samodzielne rozliczenie pit jest proste i pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here