Pryszcze to prawdziwa zmora nie tylko dla dzieciaków w okresie dojrzewania. Coraz więcej dorosłych ludzi po trzydziestym roku życia, uskarża się na kłopotliwe i nieestetyczne ropne zmiany skórne. Nie jest to tylko i wyłącznie kwestia wyglądu. Pryszcze, zatkane pory czy zaczerwienienia mogą mieć swoje źródło znacznie głębiej niż tylko na powierzchni skóry. Niektóre zmiany wynikają z poważnych chorób skóry bądź stanów zapalnych, a jeszcze inne są związane ze zmianami hormonalnymi. Choć pryszcze wydają się być banalnym problemem, nigdy nie należy ich lekceważyć, jeśli dostrzegamy, że pojawiają się częściej niż zwykle i są bolesne.
Z niewielkimi wysypkami poradzimy sobie bez problemu, za pomocą prostych sposobów. Jak pozbyć się pryszczy domowymi metodami? Liczy się oczywiśćie systematyczność i konsekwencja w działaniu. Przed wszystkim przydadzą się dobre preparaty na pryszcze. Zanim jednak sięgniemy po te z apteki, warto przetestować domowe mikstury i maseczki. W walce z pryszczami sprawdzić się mogą różnego rodzaju peelingi, bo usuwają martwy naskórek, odtykają zapchane pory, oczyszczają cerę z zanieczyszczeń czy resztek makijażu. Domowy peeling sporządzimy ze zwykłych płatków owsianych namoczonych w ciepłej wodzi z dodatkiem kilku kropel cytryny. Nakładamy go na twarz i delikatnie wcieramy okrężnymi ruchami przez ok. 5 min. A następnie dokładnie spłukujemy wodą. Inny sposób to peeling cukrowy, który jest nieco bardziej szorstki, dlatego trzeba z nim uważać, gdy nasza skóra jest wrażliwa. Możemy też pomóc sobie nakładając owocowe maseczki, które działają oczyszczająco oraz ściągająco.
Aby pozbyć się czarnych wągrów można zastosować domowe plastry z żelatyny, które działają na takiej samej zasadzie, jak te kupione w drogerii. Przyklejają się do zanieczyszczeń i podczas zrywania, gdy są już zaschnięte, usuwają wszystkie zaskórniki. Na zamknięte wągry, które przybierają formę białych grudek, można zastosować ziołową parówkę. Nie jest to popularna metoda, ale działa jeśli stosować ją regularnie i z rozsądkiem. Gorące powietrze otwiera zatkane pory i umożliwia skórze detoks. W żadnym razie nie należy jednak pryszczy wyciskać, bo zmiany ulegną zaognieniu. Po łaźni parowej dla naszej cery wystarczy użyć dobrego żelu oczyszczającego, a następnie tonizować twarz, aby na powrót zamknąć pory.
Jeśli domowe sposoby nie zdadzą egzaminu, należy udać się do apteki po dobry preparat na pryszcze. Najlepiej zakupić od razu żel, tonik i krem z jednej linii, aby nasza pielęgnacja była kompleksowa. Jeśli źródło zmian nie leży w chorobie to dobre kosmetyki powinny pomóc. Oczywiście nie od razu. W walce z pryszczami ważna jest systematyczność. Jeśli będziemy się jej trzymać, to po paru tygodniach dostrzeżemy wyraźną poprawę stanu cery.
Może się jednak okazać, że te sposoby nie poradzą sobie z naszymi problemami. Wówczas można udać się do kosmetyczki. Być może robimy coś źle. Kosmetyczka będzie umiała ocenić, czy przypadkiem nie używamy nieodpowiednich kosmetyków, które nie są dostosowane do potrzeb naszej skóry.