Jak uczyć poprzez zabawę

Już dawno udowodniono, że to właśnie nauka poprzez zabawę daje najlepsze efekty. Nie jest nudna, teoretyczna, nie wywołuje ogromnego poziomu stresu i presji u najmłodszych. To przecież tak ważne, by zachęcić dzieci do odkrywania świata i rozmaitych zjawisk, jakie w nim zachodzą. Nauka w tej powszechnej wersji niestety wywołuje skutek odwrotny.

Osobisty rozwój dziecka

Przede wszystkim nauka musi być dopasowana indywidualnie, uwzględniając etap rozwoju malucha, jego własne potrzeby i oczekiwania. Nauka poprzez zabawę pozwala rozwijać w ten najbardziej kreatywny sposób. Już dawno udowodniono, że to właśnie ten rodzaj przyswajania wiedzy i nowych umiejętności znacznie lepiej utrwala przekazywane informacje i te zostają dłużej zapamiętywane, aniżeli nauka teorii w szkolnej ławce. Wynika z tego, że czym prędzej konieczna jest zmiana tego podstawowego programu kształcenia. Ten obecny wskazuje na klasę jako ogół, nie bierze pod uwagi ucznia jako indywidualnej jednostki, a przecież każdy jest inny, ma inne wymagania.

Kreatywna nauka

Nauka powinna pobudzać wyobraźnię, aktywować dziecko do samodzielnych wyborów. Zdobywanie nowych umiejętności, doświadczenia i wiedzy powinno być zawsze zgodne z etapem rozwoju malca. Nauka poprzez zabawę jest najlepszą metodą nauczania, szczególnie w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Zajęcia fizyczne, eksperymenty, gry logiczne, planszówki, karty edukacyjne, jak karty.edu.pl, lekcje zespołowe, wszystko to wchodzi w pozytywne ramy nauki poprzez zabawę. Dzisiaj pedagodzy oferują naprawdę mnóstwo rozwiązań, dzięki którym zdobywanie wiedzy nie musi być nudne ani stresujące. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi możliwa jest nauka matematyki, ortografii, historii, języków obcych i tak naprawdę każdego przedmiotu. Tylko od dorosłych zależy, w jaki sposób będą się uczyć dzieci. Konieczne jest więc stosowanie metod, które pozwolą polubić szkołę, wszystko to z myślą o prawidłowym rozwoju i przyszłości małych uczniów.

Efekty nauki poprzez zabawę

Czy wiesz, że kilkuletnie dziecko może skupić swoją uwagę na przekazywanych wiadomościach teoretycznych jedynie przez 20 minut? Później jego koncentracja spada, a procesy pamięci zostają osłabione. Nic więc dziwnego, że żmudna nauka w szkolnej ławce nie przynosi odpowiednich rezultatów.

Nauka, która jest pobierana nieświadomie, bo w trakcie zabawy, jest najlepszą opcją na rozwój ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej, fizycznej i tej naukowej. Zdobywanie wiedzy przez doświadczenie jest najlepszą formą rozwoju. Trzeba pamiętać, że dzieci nie lubią monotonii, do nauki wolą wykorzystywać emocje. Śmiech, radość, przyjemność, rozrywka, to aspekty, które najkorzystniej wpływają na rozwój malucha. Cieszy fakt, że dzisiaj bez problemu udaje się wspierać dzieci w zdobywaniu wiedzy i uzupełniać ten podstawowy, nie do końca pozytywny program kształcenia. Na naukę poprzez zabawę coraz częściej stawiają zarówno rodzice, ale też nauczyciele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here