Właściwe żywienie zwierząt domowych, zwłaszcza psów, wciąż przysparza wielu opiekunom problemów. Dużo osób przywykło do myśli, że ich czworonóg z powodzeniem może żyć w zdrowiu, żywiąc się jedynie resztkami. Tymczasem dostępnych jest wiele wygodnych rozwiązań, takich jak karma bezzbożowa, które umożliwiają zbilansowane, prawidłowe żywienie psów bez większego zaangażowania ze strony opiekuna.
Z czego wynika fenomen karm bezzbożowych?
Przez wiele lat karmy dla psów zawierały zboża, bo był to prosty w uzyskaniu i stosunkowo tani wypełniacz. Gwarantował zwierzęciu poczucie sytości i pozwalał stworzyć karmę o prawidłowym bilansie odżywczym przy niskich kosztach produkcji. Po latach okazało się jednak, że zboża mają wiele wad. Przede wszystkim są jednym z najczęstszych powodów występowania nietolerancji i alergii pokarmowych. Dodatkowo, z uwagi na wysoki indeks glikemiczny, mogą prowadzić do chorób, na przykład cukrzycy. Co więcej, są kaloryczne, a to sprawia, że psy tyją, zamiast budować tkankę mięśniową. W ich zastępstwie zaczęły powstawać karmy bezzbożowe.
Jak wybrać dobrej jakości karmę?
Z zasady większość karm bezzbożowych jest lepszej jakości niż te z dodatkiem zbóż. Wynika to z faktu, że stosowane w nich warzywa i owoce są po prostu z zasady zdrowsze. Co więcej, brak dużych ilości taniego wypełniacza łączy się zwykle ze stosowaniem większych proporcji składników mięsnych. To one są źródłem białka, które psy trawią i przyswajają najlepiej.
Czy jednak każda karma bezzbożowa ma dokładnie taką samą jakość? Na pewno nie, dlatego bardzo ważne jest czytanie składów. W przypadku karm suchych, które zazwyczaj promowane są właśnie brakiem zbóż, istotną rolę gra na przykład forma zawartego mięsa. Jeśli jest odwodniona, to jest go realnie w składzie więcej, niż tego w formie świeżej. Dodatkowo warto sprawdzić też poziom białka i tłuszczu, a następnie dopasować produkt do potrzeb danego psa.
A co z karmami mokrymi?
Z uwagi na proces przygotowania większość karm mokrych nie zawiera zbóż. Wypełniacze, jeśli są obecne, to zwykle warzywa poddane obróbce cieplnej. Mokra karma bezzbożowa ma bardziej naturalną dla psa formę, bo jest mniej przetworzona. Jednocześnie pies musi zjeść jej więcej – z uwagi na zawartość wody ma mniej skoncentrowaną formę. Z tego powodu wielu opiekunów wybiera żywienie mokrym pokarmem jako dodatek do podawania suchego pokarmu. To świetny wybór, gdy sama karma w puszkach jest zbyt kosztowna, ale pies potrzebuje urozmaicenia albo dodatkowych porcji jedzenia.