Oświetlenie sufitowe występuje w różnych formach. Wśród najczęściej produkowanych modeli pojawiają się plafony, reflektory oraz bardziej tradycyjne lampy wiszące – tu designerzy mają ogromne pole do popisu przy projektowaniu kloszy. Najbardziej standardowym miejscem, które kojarzy nam się z lampami sufitowymi jest naturalnie centralny punkt zwieńczający salon. Czy jednak to jedyne miejsce, gdzie możemy zamontować oświetlenie tego typu?
Lampy sufitowe w małym metrażu
W istocie, możliwości stylizacyjne jakie stwarzają lampy sufitowe, są bardzo szerokie. Jak w wielu przypadkach – odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi „to zależy”. Większość z nas jest zwyczajnie ograniczona pewną przestrzenią swojego mieszkania lub domu. W momencie, gdy metraż nie należy do zbyt hojnych, naturalnie mamy mniejsze możliwości aranżacyjne. Warto mieć w tej sytuacji na uwadze, że lampy sufitowe są dostępne w bardzo wielu rozmiarach, również bardziej kompaktowych. Taki wybieg, czyli zastosowanie mniejszych źródeł światła – pozwoli na większą swobodę podczas planowania rozkładu oświetlenia w naszym domu.
Prostokątny sufit a oświetlenie
Nasze decyzje, dotyczące wyboru odpowiedniego oświetlenia (w tym lamp sufitowych) powinny też być oparte na ocenie kształtu pomieszczenia, które chcemy oświetlić. Jeżeli dysponujemy pomieszczeniem dłuższym, o prostokątnym kształcie – możemy zastosować rozwiązanie polegające na ułożeniu kilku lamp sufitowych w szereg. Zapewni to optymalne i komfortowe warunki do korzystania z takiej przestrzeni, gdyż światło będzie docierać równomiernie do wszystkich miejsc danego pokoju. Podstawową regułą, która powinna rządzić rozkładem źródeł światła powinna być symetria oraz odniesienie do centrum sufitu.
Plafony, czyli dyskretna prostota
Takie lampy sufitowe, jak plafony, mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej są to konstrukcje stosunkowo proste – bez ozdobników. Zdarzają się jednak modele bardziej ekskluzywne i wytworne o misternych zdobieniach. Typowy plafon sprawdzi się (w zależności od swojego rozmiaru) zarówno w salonie, jak i pokoju dziecięcym, łazience lub kuchni. Gdy dysponujemy większą przestrzenią i np. aneks kuchenny jest połączony z częścią bawialną, możemy podzielić sufit na świetlne strefy – kuchenną i rozrywkową. Takie rozwiązanie zwiększy znacznie wygodę i funkcjonalność.
Lampy wiszące
Lampy wiszące siłą rzeczy dają bardziej skoncentrowane i nakierowane punktowo światło. Z zasady nie są tak minimalistycznym i prostym rozwiązaniem jak plafony – głównie ze względu na możliwości stylizacyjne, jakie daje kształt klosza. Lampy sufitowe w wersji wiszącej z reguły nie są przeznaczone do łazienek, ze względu na panującą tam wilgotność. We wszystkich innych pomieszczeniach sprawdzą się natomiast doskonale. Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie tego rodzaju lamp nad stołem w jadalni.
Reflektory
Ta nowoczesna wersja lamp, umieszczanych na suficie, może przybierać bardzo różne formy. Mamy do dyspozycji szyny z zestawami mniejszych źródeł światła lub też zestawy np. trzech mocniejszych żarówek w nieruchomych oprawach. Reflektory różnią się między sobą nie tylko mocą, lecz także podatnością na zmianę pozycji i kierunku świecenia. Jeżeli lubimy skoncentrowane snopy świetlne, lub zależy nam na specjalnym podkreśleniu jakiegoś elementu wystroju naszego pomieszczenia – reflektor to coś właśnie dla nas.
Oświetlenie sufitowe to bardzo ważny element, podkreślający cały charakter aranżacji wnętrza, na jaką się zdecydowaliśmy. Lampy sufitowe – ze względu na swoje centralne usytuowanie, to jedne z ważniejszych akcentów w kompozycji świetlnej naszego mieszkania. Dzisiejsze możliwości rynku są bardzo bogate, od naszego smaku i pomysłowości zależy tylko, jak w końcowym efekcie będą prezentować się pomieszczenia domu, w którym mieszkamy.