Narzędzia ręczne

Podstawowe narzędzia składające się na niewielki domowy warsztat w większości przypadków nie posiadają skomplikowanych mechanizmów bazujących na elektryce. Tego rodzaju narzędzia nazywamy narzędziami ręcznymi. Są one przydatne zarówno w kwestii usunięcia niewielkiej usterki, jak i przeprowadzenia nieco większego remontu. Które z nich warto posiadać na wyposażeniu domowego warsztatu?

Narzędzia ręczne w domowym warsztacie

Drobne awarie napotykają nas w sposób najmniej oczekiwany. Dokręcenie śrubki, bądź założenie nowej uszczelki w kranie jest zadaniem banalnym pod warunkiem posiadania określonych narzędzi ręcznych. Z szeroką gamą tego rodzaju narzędzi możemy zapoznać się w renomowanych sklepach internetowych. Doskonałym przykładem jest sklep Akcesoria.cnc.info.pl Pośród narzędzi tradycyjnych i uniwersalnych zarazem najczęściej wymienia się młotek, szczypce, śrubokręt, klucze oraz towarzyszące im akcesoria. Na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

Dylemat dotyczący młotka

Młotek to zdecydowanie jedno z kluczowych narzędzi w pracach domowych. Służy on nie tylko do wbijania gwoździ, ale także do obróbki poszczególnych materiałów. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów młotków :

młotki ślusarskie

– młotki ciesielskie

– młotki murarskie

– młotki dwuobuchowe

– młotki drewniane

– młotki spawalnicze

– młotki kamieniarskie

Budowa młotka jest prosta i składa się z dwóch podstawowych elementów – trzonka i obucha. Wybierając narzędzia warto sprawdzić przede wszystkim sposób mocowania tychże elementów. Duże znaczenie odgrywa także ergonomia. Warto zatem wziąć młotek do ręki i przekonać się na własnej skórze o jego powłoce. Ważnym kryterium jest również waga. Odpowiedni balans sprawi, że młotek będzie efektywnie wykonywał swe zadania, a jego posiadacz odczuje komfort pracy.

Słów kilka o wkrętakach

Kolejnym niezbędnym narzędziem są wkrętaki zwane potocznie śrubokrętami. Dzielą się one na dwie grupy – wkrętaki płaskie i krzyżowe. Pozostałe różnice dotyczą rozmiarów – zarówno średnicy, jak i długości. Podczas dokonywania wyboru warto zastanowić się nad zestawami uniwersalnymi z wymiennymi końcówkami. Co prawda jest to zakup nieco droższy, ale efekty prac będą znacznie skuteczniejsze.

Zastosowanie kombinerek

Kombinerki to potoczna nazwa szczypiec uniwersalnych. Jest to narzędzie podstawowe i obecne niemal w każdym warsztacie domowym ze względu na szeroką gamę praktycznych zastosowań. Służą przede wszystkim do przytrzymywania oraz zaciskania przeróżnych elementów. Przy ich pomocy można skutecznie łamać druty oraz gwoździe, zaginać blachę, a także zdejmować izolację. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na uchwyt – powłoka antypoślizgowa zwiększy efektywność prac oraz zapewni bezpieczeństwo.

Jakie inne narzędzia warto posiadać?

Pośród narzędzi, które warto posiadać na wyposażeniu domowego warsztatu znajdziemy także smarownice, klucze nastawne uniwersalne, klucze do rur, szczypce elektrotechniczne i zaciskowe, testery elektryczne, imadła, brzeszczoty i ściski stolarskie. Nie powinno zabraknąć również akcesoriów takich jak poziomica, miarki, szpachelki, nożyk, papiery ścierne, latarka oraz pędzle. Ułatwią one wykonywanie większości prac domowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here