Okaryna – co warto wiedzieć o tym instrumencie?

0
3750

Okaryna to niewielki instrument ludowy z grupy aerofonów wargowych. Oznacza to, że do wydobycia dźwięku potrzebne jest wdmuchanie do środka powietrza. Tego rodzaju flety naczyniowe były najprawdopodobniej znane już tysiące lat temu w Chinach i Afryce. W takiej formie, w jakiej występuje obecnie, instrument został skonstruowany w XIX wieku przez Giuseppe Donatiego. Nazwa aerofonu pochodzi z języka włoskiego, w którym „occarina” oznacza „gąska”. To skojarzenie może być związane z kształtem instrumentu. Jak gra się na okarynie i dla kogo może być dobrym wyborem?

Proste zasady wydobywania dźwięków

Instrument ten w swojej pierwotnej wersji posiadał cztery otwory. Wersja utworzona przez Donatiego w roku 1853 posiada 10 luk, które należy zakryć palcami. Wdmuchując powietrze pod odpowiednim kątem i odkrywając kolejne otwory, wydobywa się dźwięki. Poziom skomplikowania gry można porównać do trudności związanej z grą na flecie prostym. Najczęściej spotykane modele wykonane są z porcelany lub wypalonej gliny. Można jednak nabyć również instrumenty z tworzywa sztucznego. Okaryny mogą być wytwarzane ręcznie lub fabrycznie. Takie akcesoria przez lata odgrywały ważną rolę w folklorze różnych państw. Dziś odnaleźć można między innymi modele z etnicznymi zdobieniami z Peru. Oprócz nich, pojawia się też wiele instrumentów produkowanych w Europie.

Kto powinien grać na okarynie?

Możliwe do nabycia egzemplarze, oprócz standardowych 10 otworów, mogą mieć ich 8 lub 12. Choć same instrumenty nie należą do najbardziej popularnych, są chętnie wybierane przez amatorów. Łatwość nauki gry sprawia, że okaryna jest doskonałą propozycją dla dzieci. Opanowanie gry na prostym, naczyniowym flecie może zachęcić pociechę do zainteresowania się muzyką. Tym, co wyróżnia tego typu instrumenty, jest ich wyjątkowe brzmienie. Oprócz ludowej muzyki odległych państw, okaryna wykorzystywana jest w nowoczesnych utworach i współczesnej popkulturze. Ciekawą informację może stanowić fakt, że instrument ten pojawia się w ścieżce dźwiękowej jednej z popularnych gier wideo.

Nauka gry na tym aerofonie będzie doskonałą propozycją dla każdego. Muzycy mogą potraktować ją jako korzystne urozmaicenie swojego warsztatu. Warto wiedzieć o tym, że opanowanie tego rodzaju umiejętności umożliwia wytworzenie nowych połączeń neuronalnych i wpływa korzystnie na sprawność umysłu. Chętne osoby w każdym wieku z pewnością docenią wyjątkowe brzmienie i charakter tego instrumentu. Należy pamiętać o tym, że gra na okarynie to przede wszystkim wspaniała rozrywka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here