Śruby to najpopularniejsze elementy łączące. W budownictwie, przemyśle, motoryzacji, przy budowie maszyn i w wielu innych dziedzinach nie sposób się bez nich obejść. Spajają konstrukcje, łączą poszczególne elementy, gwarantują bezpieczeństwo i wytrzymałość tworzonych produktów. Na ich trwałość i specyfikację wpływa jednak to, jak powstają śruby i z czego są wykonane.
Każdy etap tworzenia śrub ma znaczenie. Sprawdziliśmy, jak krok po kroku wygląda produkcja takich elementów łączących. Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych etapów, opiszemy także z czego najczęściej produkuje się najpopularniejsze śruby.
Stalowe serca. Z czego tworzy się śruby?
Każda śruba jest stalowa. Wszystkie elementy łączące powstają na skutek gięcia stalowego pręta lub drutu. Kolejne etapy, które następują po sobie w ustalonym porządku sprawiają, że stal jest zmiękczana i uodporniane na działanie korozji, kwasów oraz innych negatywnych czynników, a następnie kuta. Podczas kucia wykorzystywane są również różne rodzaje tłoczników, dzięki czemu śruby przyjmują określone kształty.
Etapy produkcji śrub. Jak to wygląda od środka?
Tworzenie śrub zawsze wygląda tak samo, poszczególne etapy mogą się jednak różnić w zależności od tego, jaki rodzaj śruby chcemy ostatecznie otrzymać. Określając jednak cały proces krok po kroku możemy rozróżnić następujące odcinki:
- prostowanie i cięcie prętów/drutów – zwoje stali zostają umieszczane w specjalnym piecu i tam pod wpływem temperatury miękną, dzięki czemu możliwa jest obróbka,
- moczenie w kwasie siarkowym – dzięki temu usuwana jest powstała korozja,
- płukanie wodą i pokrycie fosforanem cynku – ten zabieg zapobiega powstawaniu ponowionej korozji i uodpornienie powstałych śrub na negatywnie działanie wody i wiatru oraz innych cieczy,
- kucie na zimno – za pomocą specjalnych tłoczników, które mają różne kształty i wymiary formuje i tnie się śruby na różne ich rodzaje, tworzy się łeb śruby oraz dopasowuje się gwint,
- wygrzewanie i chłodzenie – te procesy mają na celu zwiększenie wytrzymałości i trwałości śrub.
Jak wybrać śrubę?
To już zależy od tego, jakiej śruby konkretnie potrzebujemy. Dostępne są różne ich rodzaje, wymiary, kształty. Można więc je dopasować do swoich potrzeb i zastosowania. Najlepiej zapoznać się z ofertą śrub, ich specyfikacją, dokładnym opisem i charakterystyką. Dzięki temu wybierze się elementy faktycznie potrzebne i dopasowane. Firmy oferujące śruby szczegółowo opisują swoje produkty – warto więc z tych opisów jeszcze przed zakupem skorzystać.