Decoupage – czego potrzebujesz, do swojego nowego hobby?

0
4056

Decoupage to dzisiaj bardzo modna dziedzina. Dla wielu osób staje się to prawdziwym, niezwykle angażującym hobby. Polega to na ozdabianiu papierem niemal każdej, możliwej powierzchni. W ten sposób tworzy się przepiękne pudełka, biżuterię, a nawet odnawia meble. Wiele osób, rozpoczynających swoją przygodę z decoupage, zastanawia się jednak, jakie akcesoria są do tego potrzebne?

Po pierwsze solidny klej

Wykonywanie różnorodnych ozdób poprzez decoupage jest niemożliwe bez specjalnego kleju. Jego konsystencja powinna być na tyle lekka, aby możliwe było swobodne rozprowadzenie go na bardzo cienkich i łatwo drących się serwetkach. W sklepach dostępne są specjalne kleje do decoupage. Występują w wariantach 2w1 albo 3w1 i zawierają bazę, klej i lakier. Teoretycznie do decoupage sprawdzi się również zwykły, lejący klej, ale w większości przypadków należy go odpowiednio rozcieńczyć. Osiągnięcie oczekiwanego efektu może zatem wiązać się z szeregiem prób… i błędów w tym zakresie. Specjalistyczny klej do decoupage można kupić już za kilka złotych.

Po drugie pędzel

Rozpoczęcie przygody z decoupage nie może obyć się również bez specjalnego pędzla. Najlepiej wybrać ten, stworzony z naturalnego i bardzo miękkiego włosia. Ważne jest również, aby produkt nie gubił włosia. Może to bowiem spowodować nieestetyczne zgrubienia na ozdabianej powierzchni. Poza tym istotna jest łatwość czyszczenia takiego produktu. O sposób jego konserwacji warto zapytać w sklepie. Specjalistycznego pędzla użyjemy do rozprowadzenia warstwy kleju na ozdabianej powierzchni. Koszt zakupu pędzla do decoupage to również wydatek rzędu kilku złotych.

Po trzecie serwetki

No i oczywiście niezbędne są akcesoria do ozdabiania powierzchni. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej serwetki dekoracyjne. Nie są to jakieś szczególne, specjalistyczne serwetki, ale zwykłe, papierowe materiały, których używamy do nakrywania stołu. Oczywiście jednak w sklepie z akcesoriami do decoupage znajdziemy największy wybór – różnorodne kolory i grafiki. Przy użyciu serwetek dekoracyjnych ozdobimy zarówno drewno, ceramikę, szkło, tkaninę, świece, metal, plastik, styropian, meble, a nawet ściany. Ograniczeniem w tym zakresie jest tylko Twoja wyobraźnia.

Po czwarte farby

Ostatecznie warto też wyposażyć się w zestaw farb do decoupage. Wiele przedmiotów, które chcemy ozdobić znajduje się w stanie surowym. Dobrze jest zatem nadać im nowego, odświeżonego wyglądu przy użyciu farb. W specjalistycznych sklepach znajdziemy odpowiednie do tego celu farby akrylowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here