Psychiatra

Psychiatra, psycholog i psychoterapeuta to specjaliści, którzy zajmują się tą samą dziedziną, czyli psychiką człowieka. Często terminy te są mylone lub używane zamiennie, co jest oczywiście błędem. Każdy z nich różni się posiadanymi kwalifikacjami oraz upoważnieniami dotyczącymi sposobu leczenia. Wybór specjalisty zależy od stanu zdrowia pacjenta. Czym zatem różni się psychiatra od psychologa i psychoterapeuty?

Psychiatra a psycholog

Psychiatra to lekarz, czyli osoba, która ukończyła 5-letnie studia medyczne ze specjalizacją z zakresu psychiatrii. Zajmuje się on diagnozowaniem i leczeniem poważnych dolegliwości i chorób psychicznych. Jako jedyny z trzech wymienionych specjalistów upoważniony jest do stosowania farmakoterapii, czyli leczenia lekami. Psycholog natomiast, mimo że zajmuje się tą samą dziedziną, to jednak znacznie różni się od psychiatry. Nie jest on bowiem lekarzem, więc nie może przepisywać leków. Nie ma także kompetencji do prowadzenia psychoterapii. Psycholog najczęściej zajmuje się udzielaniem porad w kryzysie i doradztwem w trudnych sprawach.

Psychiatra a psychoterapeuta

Psychoterapeuta specjalizuje się w prowadzeniu długoterminowej terapii. Pomaga on osobom z poważnymi zaburzeniami psychicznymi poprzez zastosowanie odpowiednich metod. Wszystkie natomiast opierają się na leczeniu głównie poprzez rozmowę. Psychoterapeuta różni się od psychiatry tym, że nie jest upoważniony do stosowania farmakologii.

Jakiego specjalistę wybrać?

W internecie dostępnych jest wiele poradników, które szczegółowo opisują, jak wygląda wizyta i czym kierować się przy wyborze specjalisty. Pamiętajmy jednak, aby przy tak ważnym temacie korzystać jedynie z rzetelnych i wiarygodnych źródeł.

Istnieje kilka ogólnych wytycznych, którymi należy kierować się przy wyborze odpowiedniej osoby. Jeśli potrzebujemy porady w ważnej dla nas kwestii lub nie radzimy sobie z konkretną sytuacją, to najlepszym wyjściem będzie wizyta u psychologa. Natomiast jeśli dręczą nas traumy z przeszłości, przebyliśmy trudne dzieciństwo, które przekłada się na nasze obecne życie lub czujemy, że źródło problemu znajduje się wewnątrz nas, to warto podjąć się terapii długoterminowej, czyli udać się do psychoterapeuty. Do psychiatry natomiast powinniśmy się zgłosić, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy świadczące o obecności poważnych chorób psychicznych. Do takich objawów zaliczyć można stany depresyjne, myśli samobójcze, skłonności do okaleczania się, ataki paniki czy halucynacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here