Gdzie kupić pozwolenie na łowienie ryb

Łowienie ryb w Polsce jest ograniczone przepisami, stąd też nie każdy, kto ma wędkę, może swobodnie wybrać się na ryby w każdym miejscu. Warto mieć świadomość tego, że nieprzestrzeganie przepisów grozi różnego rodzaju konsekwencjami. Od kary grzywny po oskarżenie o kłusownictwo.

Możesz zapytać, po co takie przepisy? Przede wszystkim mają one na celu zapewnić dobrostan środowiska wodnego. W tym celu powstały chociażby limity ilościowe oraz jakościowe czy też okresy ochronne. Każdy, kto chce świadomie łowić ryby – bez względu na to, czy profesjonalnie czy hobbystycznie – powinien także posiadać odpowiednie uprawnienia. Gdzie kupić pozwolenie na łowienie ryb? Czy można uzyskać je bez karty wędkarskiej? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej!

Czy można uzyskać pozwolenie na łowienie ryb bez karty wędkarskiej?

Każdy, kto ma wędkę i wędkuje, musi obowiązkowo wyrobić sobie kartę wędkarską. Oprócz niej ważne jest także uzyskanie pozwolenia na połów ryb w danym akwenie. Zatem oba te dokumenty są obowiązkowe dla osób, które chcą zająć się połowem – bez względu na to, czy robią to profesjonalnie czy hobbystycznie.

By uzyskać kartę wędkarską, musisz zdać odpowiedni egzamin, a następnie wystąpić do starosty z wnioskiem o wydanie karty wędkarskiej. Z kolei w celu uzyskania pozwolenia na łowienie ryb masz obowiązek zgłosić się do gospodarza łowiska. Najczęściej jest to Polski Związek Wędkarski lub Inspektorat Rybołówstwa Morskiego, jednak mogą być to również osoby prywatne, gospodarstwa rybackie czy spółdzielnie. Warto również pamiętać, że zezwolenie może obejmować nie tylko całość łowisk należących do ich gospodarza, ale także do pojedynczych rzek czy jezior.

Ile kosztuje pozwolenie na łowienie ryb?

Cena pozwolenia na łowienie ryb zależy od gospodarza łowiska, a także od zakresu uprawnień, jakie nadaje on osobie, które będzie wędkowała na jego obszarze. Może ono uwzględnić na przykład połów wyłącznie z brzegu, a także z łodzi czy z lodu – wtedy zapłacisz nieco więcej. Co więcej, cena będzie zależała także od tego, na jak długo takie zezwolenie zostało wydane. Może to być jeden dzień, tydzień, trzy miesiące, a nawet cały sezon. Im dłuższe jest okres, na które zostało wydane pozwolenie, tym jego cena jest niższa. Zatem ceny mogą wahać się od 20 do nawet 400 zł.

Warto także wspomnieć o tym, że w niektórych przypadkach możesz zaoszczędzić na pozwoleniu na łowienie ryb. Na przykład, jeśli jesteś członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego, skorzystasz z elektronicznego systemu wydawania zezwoleń, jesteś studentem, seniorem czy dysponentem Karty Dużej Rodziny.

Gdzie można kupić pozwolenie na łowienie ryb?

Pozwolenie na łowienie ryb możesz kupić u gospodarza łowiska. Może to być Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego, gospodarstwo rybackie, a nawet prywatny dom gospodarza czy sklep wędkarski. Najlepiej wcześniej sprawdzić lokalizację jednostki zarządzającej łowiskiem w Internecie lub ustalić ją telefonicznie. Bardzo wygodną opcją jest możliwość wykupienia pozwolenia na łowienie ryb za pośrednictwem sieci, płacąc za nie przelewem internetowym. Można to zrobić poprzez platformę e-zezwolenia, jeśli oczywiście gospodarz łowiska do niej dołączył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here