Wybór okien PCV

Okna są jednym z najistotniejszych elementów wykończenia domu. Stanowią one oddzielenie od środowiska zewnętrznego, chroniąc nas przed zimnem, przy jednoczesnym umożliwieniu dostania się promieni słonecznych do pomieszczeń. Mają one ponadto ogromny wpływ na wygląd elewacji, a co za tym idzie walory estetyczne nieruchomości. Okna są elementem, na które zwraca się szczególną uwagę zarówno podczas zakupu budynku, jak również podczas jego projektowania.

Najczęściej wybierane przez klientów są okna PCV, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych oraz kształcie. Na rynku można znaleźć coraz bardziej designerskie wyroby, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych i ciekawszych rozwiązań. Warto więc na początku zastanowić się jakie okna PCV wybrać, a które nie są warte naszej uwagi.

Okna z tworzywa sztucznego są jednymi z najtańszych rozwiązań, a ich drugą ogromną zaletą jest bardzo dobra izolacyjność cieplna. Cecha ta pozwala na wykorzystanie produktu w domach energooszczędnych oraz pasywnych, bardzo modnych w dzisiejszych czasach. Ich wadą jest przede wszystkim brak możliwości wykonania przeszkleń dużych powierzchni (w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są okna aluminiowe), ale za to są one bardzo proste w użytkowaniu, gdyż nie wymagają regularnych konserwacji. W przypadku uszkodzenia zachodzi niestety konieczność ich wymiany, ze względu na brak możliwości dokonania renowacji.

Rankingi okien PCV

Nie możemy jednak zapomnieć, iż najbardziej efektowne oraz atrakcyjne wizualnie okna nie będą dla nas atrakcyjne, jeśli nie będą funkcjonalne. Warto więc podczas analizy jakie okna PCV wybrać, obejrzeć ranking okien PCV, gdzie znajdziemy porównanie najbardziej istotnych dla okien parametrów. Poza odpowiednim dopasowaniem do elewacji oraz wnętrza, okna muszą zapewniać odpowiednią ilość światła (w zależności od rodzaju pomieszczeń, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), stanowić barierę dla zimnego oraz gorącego powietrza napływającego z zewnątrz, a także stanowić barierę przed hałasem oraz dla włamywaczy. Ranking okien PCV pokazuje również inne, bardzo istotne dla stolarki parametry, takie jak współczynnik przenikania ciepła U, którego określenie ma na celu scharakteryzowanie izolacyjności okna.

Jego wartość jest wyrażona jednostką W/m2K i określa jaka ilość ciepła migruje z budynku poprzez poszczególne fragmenty wyrobu. Generalnie zastanawiając się jakie okna PCV wybrać, powinniśmy poszukiwać produktów, o jak najniższej wartości współczynnika przenikania ciepła, standardowa wartość wynosi obecnie 1,1 W/m2K, jednak warto jest znaleźć produkty o nieco lepszych parametrach, czyli 0,9 W/m2K, co niestety wymaga poniesienia nieco większych kosztów. Zazwyczaj spotkamy się z trzema wartościami współczynnika przenikania ciepła: dla całego okna, dla ramy, dla szyby, pamiętajmy aby przeanalizować je wszystkie.

Przy analizie jakie okna PCV wybrać musimy wziąć również pod uwagę ilość szyb, zazwyczaj będą to wyrobu dwuszybowe lub trzyszybowe. Przestrzenie między nimi mają zazwyczaj szerokość od dziesięciu do szesnastu centymetrów i wypełnione się gazem szlachetnym, który posiada doskonałe właściwości termiczne, najczęściej wykorzystuje się w tym celu argon. Standardowe wyroby posiadają jedynie dwie szyby, lecz jeżeli zależy nam na lepszej izolacyjności, wówczas warto jest zdecydować się na trzy szyby.

Ranking okien PCV będzie z pewnością również uwzględniał współczynnik przepuszczalności g, którego wartość służy określeniu ilości światła wnikającego do domu. W przypadku standardowych wyrobów wartość ta oscyluje w granicach od trzydziestu pięciu do czterdziestu procent. Jest to bardzo ważny współczynnik, gdyż w okresie zimowym określa stopień dogrzania pomieszczeń, natomiast w okresie letnim będzie miał wpływ na przegrzewanie się budynku, dlatego zarówno jego niska, jak i wysoka wartość może mieć swoje wady oraz zalety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here