Często myśląc o technologii przychodzi nam na myśl daleka przyszłość i wszechobecna robotyka – namiastkę tego nieraz spotykamy patrząc na targi elektroniki i oglądając na przykład pokazy robotów-piesków, robotów, które potrafią komunikować się z człowiekiem i innych form robotów. Bardzo często mylnie oceniamy, że technologia i rozwój automatyki i robotyki, to wciąż melodia przyszłości, której być może nie dożyjemy.
Czy słusznie?
Już dzisiaj jesteśmy otaczani przez wszechobecne maszyny, urządzenia elektroniczne, smartfony, komputery i to nie tylko te w tradycyjnej formie zminiaturyzowane, zdalnie zarządzające temperaturą w domu w zależności od pory dnia, czy barwą światła w domu, w zależności od tego za ile godzin położymy się spać. Wielu z nas zapewne słyszało o tak zwanym internecie rzeczy i wielu nadziejach, które są w związku z nim pokładane.
Myśląc o technologii nie sposób zapomnieć o inteligentnych lodówkach, pralkach i innych urządzeniach, które zaledwie dekadę wcześniej wcale by nie były posądzane o jakikolwiek związek z komputeryzacją.
Zastanówmy się również nad zawartością kieszeni każdego z nas – mam tu na myśli smartfona i jego funkcje. Do niedawna telefonów używano głównie do dzwonienia, choć dzisiaj ta funkcja wydaje się być zaledwie dodatkiem do ogromu funkcji tego kieszonkowego komputera. Dobrym telefonem jesteś dziś w stanie zrobić naprawdę dobrej jakości zdjęcie, nagrać film w niesamowitej rozdzielczości, możemy eksplorować zasoby internetu, robić zakupy online, utrzymywać łączność ze znajomymi na drugim końcu globu, ale też tym stojącymi obok nas. Możemy wykorzystać go również jako nawigację samochodową, radio internetowe, przenośny telewizor. Możemy wymieniać się zdjęciami i innymi plikami z całym naszym otoczeniem i to dosłownie w mgnieniu oka.
Największym problemem pozostaje często jak zlokalizować telefon.
Innym miejscem, gdzie technologia już dzisiaj jest szeroko obecna są nasze samochody – począwszy od otwierania ich zdalnie pilotem, poprzez skomplikowane systemy uruchamiania silnika, które często nie potrzebują nawet kluczyka, aż do samochodowego komputera pokładowego, który wspomaga nas bieżącymi informacjami na temat stanu dróg, służy nam pomoc jako nawigator, informuje o stanie pogody, czy też pomaga się zrelaksować jako mobilne centrum rozrywki. Prawie każdy pokazuje nam też istotne elementy dotycząc stanu naszego pojazdu, jak ciśnienie w oponach, poziom i stan oleju, przewidywany zasięg na danej ilości paliwa i czas pozostały do odwiedzenia serwisu. Coraz mniej w nich analogowych wskaźników, a coraz więcej wyświetlaczy i komunikacji głosowej.
Ostatnią dziedziną, gdzie postęp okazuje się niewiarogodny jest opieka medyczna. Już dzisiaj coraz większy udział w poradach na temat zdrowia odgrywa sztuczna inteligencja, a jest to dopiero namiastka tego, do jakiego poziomu jej rozwój doprowadzi. Chirurdzy na szeroką skalę wykorzystują skomplikowaną aparaturę udzielająca porad i pomagającą lepiej dostrzec zagrożenia w ciele pacjenta.
Tak, technologia już dziś nas otoczyła.