Sprężyny obniżające to urządzenia stosowane w celu obniżenia usytuowania zawieszenia. Ich zastosowanie przynosi korzyści – takie jak lepszy sposób prowadzenia samochodu na drodze oraz bardziej drapieżny wygląd samochodu. Pojazd z obniżonym zawieszeniem będzie pod wieloma względami bardziej komfortowy w użytkowaniu oraz przyjemny wizualnie. Jeśli zastanawiasz się nad formą tuningu swojego samochodu osobowego – sprężyny obniżające to dobry wybór. Poniżej podpowiemy – dlaczego.
Teoria i praktyka sprężyn obniżających
Sprężyny zawieszenia odgrywają ważną rolę w budowie i funkcjonowaniu każdego zawieszenia samochodowego. Ich głównym zadaniem pełnionym w czasie poruszania się pojazdu, jest tłumienie wstrząsów oraz przenoszenie sił pomiędzy pozostałymi elementami w konstrukcji pojazdu. Dotyczy to zarówno jazdy po zwykłej, prostej nawierzchni, jak i jazdy po nawierzchni nierównej, porowatej. Dzięki obecności sprężyn, w każdych warunkach jazda jest komfortowa, płynna i przebiega bez problemów.
W komplecie ze sprężynami występują resory, które mają za zadanie tłumić drgania pojazdu powstające podczas jazdy po nierównym terenie. Dzięki ich obecności, pojazd nie kołysze się ani nie podskakuje, a pokonywanie nawet brukowanej lub polnej drogi przebiega stosunkowo płynnie.
Ponadto, sprężyny pomagają w utrzymaniu prześwitu pomiędzy samochodem o powierzchnią drogi oraz między zawieszeniem a nadwoziem. Sprężyna ma duży udział w utrzymywaniu kół w kontakcie z powierzchnią jezdni. Przykładowo, po wjechaniu kołem w dziurę, sprężyna odpowiednio się rozciąga, by umożliwić pokonanie tej przeszkody.
W budowie sprężyny stosuje się drut o dużej średnicy. Jest on wykonany ze specjalnych stopów stali oraz poddanych odpowiedniej obróbce termicznej i wykańczającej. Rozmiar śrub jest dedykowany do konkretnego modelu pojazdu i nie powinien być wykorzystywany w innych modelach. Oprócz długości śruby i średnicy drutu, konieczne będzie zwrócenie uwagi na takie parametry na ilość zwojów oraz gęstość ich występowania. Wbrew pozorom, każdy z tych parametrów ma duży wpływ na jakość pracy pojazdu.
Zalety zastosowania sprężyn obniżających
Po zastosowaniu sprężyn obniżających, zmienia się położenie środka ciężkości pojazdu. Zostaje on obniżony względem poziomu wyjściowego. Dzięki temu pojazd zaczyna nieco odmiennie zachowywać się w czasie prowadzenia. Przede wszystkim – jest bardziej stabilny oraz przyczepny, a także lepiej reaguje na ruchy kierownicą. W rezultacie samochód jest bardziej bezpieczny, a komfort jazdy wzrasta. Odczujemy to zwłaszcza podczas jazdy szybkiej i dynamicznej oraz w czasie pokonywania zakrętów.
Sprężyny obniżające wpływają również na parametry wizualne pojazdu. Obniżenie jego zawieszenia skutkuje nadaniem bardziej sportowego wyglądu. Pojazdy takie przyciągają oko oraz odróżniają się od typowych samochodów obecnych na polskich drogach.
Gdzie szukać sprężyn obniżających?
Wśród dostawców wartych zaufania, znajduje się firma Eibach, specjalizująca się w urządzeniach stosowanych w konstrukcji samochodów osobowych. W jej ofercie znajduje się szeroki wybór sprężyn obniżających, o różnorodnych parametrach i przeznaczeniu. Znajdziemy między innymi sprężyny obniżające Passat B5, wyjątkowo chętnie kupowane. Z oferty Eibach korzystają zarówno kierowcy rajdowi, profesjonalni kierowcy, jak i osoby prywatne, pragnące samodzielnie przeprowadzić tuning swojego pojazdu.