Uszkodzenie rogówki u psa- jakie są przyczyny i jak leczyć?

Rogówka jest istotną, zewnętrzną częścią gałki ocznej. To właśnie w niej dochodzi do załamania światła i możliwe jest wytworzenie obrazu, wyraźne widzenie. Rogówka, która nie posiada żadnych uszkodzeń, powinna być bez widocznych naczyń krwionośnych oraz barwnika, dzięki czemu może zachować przejrzystość i nie utrudnia widzenia. Czasami jednak u psów, mogą pojawić się problemy związane z rogówką, zdarza się, że dzieje się to samoistnie. Jak powstaje uszkodzenie rogówki u psa?

Uszkodzona rogówka u psa

Ten problem pojawia się u psów coraz częściej. Jest on spowodowany, nieprzyleganiem nabłonka błony podstawnej, do przedniej części rogówki. U psów, które mają taką przypadłość, komórki wcześniej wymienionego nabłonka, produkują uszkodzoną i nieprawidłową błonę podstawną, przez co nabłonek ten nie przylega, a na oczach pojawiają się dziwne ubytki czy plamki. Bardziej narażone na tę chorobę, są zwierzęta w podeszłym wieku.

Przyczyny uszkodzeń rogówki

Wrzody rogówki mogą być spowodowane bakteryjnymi zakażeniami, ale też urazami, wniknięciem ciał obcych do oka. Jeżeli takie uszkodzenie, nie jest spowodowane mechanicznie, pojawia się bez ingerencji, na oku u psa, pojawia się charakterystyczny nabłonek, widocznie odstający od całości struktury oka, często zabarwiony. Rogówka jest elementem niezwykle wrażliwym, dlatego też, pies w tym miejscu może odczuwać ból lub mieć światłowstręt. Występuje łzawienie, oko po czasie ropieje. Wrzody rogówki, mogą być powierzchniowe, jak ten wcześniej wymieniony lub wręcz przeciwnie, głębokie, które trzeba leczyć zdecydowanie dłużej i poważniej.

Szczególnie narażone razy na wrzody czy uszkodzenia rogówki to przede wszystkim pekińczyki czy mopsy, które posiadają niezwykle płytkie oczodoły. Choroba może wystąpić także w przypadku zapalenia spojówki czy rogówki, a następnie kiedy nieleczone zapalenie wysycha, mogą pojawić się wrzody rogówki. Nie należy zapominać jednak, iż w wypadku uderzenia czy zadrapania, ma prawo pojawić się także u innych ras psów.

Jak wyleczyć psa z takiej przypadłości?

Zazwyczaj uszkodzenia rogówki, można wyleczyć farmakologicznie, jest to kwestia kilku dni (wrzody powierzchniowe i uszkodzenia powierzchniowe rogówki). Jednakże, kiedy mamy do czynienia z głębszym uszkodzeniem, konieczne jest zabiegowe lub operacyjne usunięcie tego nabłonka rogówki, który nie przylega, tak jak powinien do przedniej jej części. Powszechnie stosuje się keratektomię (do usunięcia nabłonka, wykorzystuje się specjalny aplikator), aby niejako powiększyć ubytek i usunąć cały nieprzylegający nabłonek.

Wrzody i uszkodzenia rogówki mogą być leczone lekami oraz specjalnymi kroplami czy płynami, które aplikowane są do oka psa, ale niektóre z przypadków wiążą się z koniecznością chirurgicznej interwencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here