Wiatromierze – co warto wiedzieć przed zakupem?

0
3657

Wiatromierze to urządzenia kojarzące nam się przede wszystkim z okrętami lub kominami – na hasło „wiatromierz” większość z nas wyobraża sobie instalowane na ich szczycie urządzenia przeznaczone do wskazywania kierunku wiania wiatru. Obecnie, oferta wiatromierzy jest o wiele szersza i obejmuje także urządzenia elektroniczne, wykorzystywane do wykonywania bardzo czułych pomiarów. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie rodzaje dostępnych wiatromierzy znajdziemy na rynku oraz kiedy i dlaczego warto z nich korzystać.

Rodzaje dostępnych wiatromierzy

Wiatromierze, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia służące do pomiaru różnych parametrów fizycznych wiatru – przede wszystkim takich jak kierunek wiania oraz prędkość. Z informacji takich korzysta się w różnych sytuacjach – przykładowo, mają kluczowe znaczenie dla nawigacji okrętów i jachtów podczas korzystania z nich. Ponadto, wiatromierze stosowane są na szczytach wybranych obiektów, budynków i wzniesień – korzysta się z nich wówczas do wykonywania profesjonalnych pomiarów (na przykład – na potrzeby prognozowania zmian pogody). Wiatromierze montowane na dachach domów mieszkalnych mają przede wszystkim zastosowanie prywatne – dostarczają mieszkańcom danego domu wiedzy o sile i kierunku wiania wiatru.

Wiatromierze wiatrakowe – najpopularniejsze rodzaje wiatromierzy

Podstawowym typem wiatromierza jest wiatromierz wiatrakowy. Znajdziemy rozmaite odmiany tego urządzenia, różniące się przede wszystkim średnicą zastosowanego w nim wiatraka. Do kategorii dużych, zalicza się te, w których średnica wiatraka przekracza 100 milimetrów. Urządzenia średnie to te, w których wiatrak ma średnicę mniejszą niż 75 milimetrów. Wiatromierze małe mają wiatraki o średnicy około 15 milimetrów.

Pomiar prędkości w wiatromierzach wiatrakowych odbywa się za pomocą ruchu jego podstawowej części. Wprawiona w ruch obrotowy wyznacza prędkość wiatru na podstawie ilości wykonanych okrążeń wokół własnej osi.

Pozostałe rodzaje wiatromierzy

Inne typy stosowanych wiatromierzy to przede wszystkim – wiatromierze wychyłowe, ciśnieniowe, elektryczne i ultrasonograficzne.

W wiatromierzach wychyłowych stosuje się specjalne płytki wraz z odchylającą się od nich podziałką. W wyniku oddziaływania podmuchów wiatru ulega on wygięciu, które wskazuje na prędkość wiania.

Wiatromierze ciśnieniowe pracują w oparciu o detekcję różnicy w ciśnieniach. Na podstawie zmiany ciśnienia obliczają one prędkość wiania wiatru.

Wiatromierze elektryczne wyposażone są w specjalne części odbierające najmniejsze zmiany cieplne. Wystawione na oddziaływanie wiatru, obliczają jego prędkość na podstawie zmian w temperaturze części wrażliwych.

Wiatromierze ultrasonograficzne uważane są najdokładniejsze spośród wszystkich dostępnych. Wykorzystuje się je do szczegółowych badań – takich jak pomiary rozchodzących się w powietrzu dźwięków.

W wyborze konkretnego rodzaju wiatromierza istotna będzie nie tylko dokładność wykonywanych przez niego pomiarów, lecz także docelowe miejsce ich wykonywania czy konieczność posiadania dostępu do źródła energii elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here