Wiatromierze to urządzenia kojarzące nam się przede wszystkim z okrętami lub kominami – na hasło „wiatromierz” większość z nas wyobraża sobie instalowane na ich szczycie urządzenia przeznaczone do wskazywania kierunku wiania wiatru. Obecnie, oferta wiatromierzy jest o wiele szersza i obejmuje także urządzenia elektroniczne, wykorzystywane do wykonywania bardzo czułych pomiarów. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie rodzaje dostępnych wiatromierzy znajdziemy na rynku oraz kiedy i dlaczego warto z nich korzystać.
Rodzaje dostępnych wiatromierzy
Wiatromierze, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia służące do pomiaru różnych parametrów fizycznych wiatru – przede wszystkim takich jak kierunek wiania oraz prędkość. Z informacji takich korzysta się w różnych sytuacjach – przykładowo, mają kluczowe znaczenie dla nawigacji okrętów i jachtów podczas korzystania z nich. Ponadto, wiatromierze stosowane są na szczytach wybranych obiektów, budynków i wzniesień – korzysta się z nich wówczas do wykonywania profesjonalnych pomiarów (na przykład – na potrzeby prognozowania zmian pogody). Wiatromierze montowane na dachach domów mieszkalnych mają przede wszystkim zastosowanie prywatne – dostarczają mieszkańcom danego domu wiedzy o sile i kierunku wiania wiatru.
Wiatromierze wiatrakowe – najpopularniejsze rodzaje wiatromierzy
Podstawowym typem wiatromierza jest wiatromierz wiatrakowy. Znajdziemy rozmaite odmiany tego urządzenia, różniące się przede wszystkim średnicą zastosowanego w nim wiatraka. Do kategorii dużych, zalicza się te, w których średnica wiatraka przekracza 100 milimetrów. Urządzenia średnie to te, w których wiatrak ma średnicę mniejszą niż 75 milimetrów. Wiatromierze małe mają wiatraki o średnicy około 15 milimetrów.
Pomiar prędkości w wiatromierzach wiatrakowych odbywa się za pomocą ruchu jego podstawowej części. Wprawiona w ruch obrotowy wyznacza prędkość wiatru na podstawie ilości wykonanych okrążeń wokół własnej osi.
Pozostałe rodzaje wiatromierzy
Inne typy stosowanych wiatromierzy to przede wszystkim – wiatromierze wychyłowe, ciśnieniowe, elektryczne i ultrasonograficzne.
W wiatromierzach wychyłowych stosuje się specjalne płytki wraz z odchylającą się od nich podziałką. W wyniku oddziaływania podmuchów wiatru ulega on wygięciu, które wskazuje na prędkość wiania.
Wiatromierze ciśnieniowe pracują w oparciu o detekcję różnicy w ciśnieniach. Na podstawie zmiany ciśnienia obliczają one prędkość wiania wiatru.
Wiatromierze elektryczne wyposażone są w specjalne części odbierające najmniejsze zmiany cieplne. Wystawione na oddziaływanie wiatru, obliczają jego prędkość na podstawie zmian w temperaturze części wrażliwych.
Wiatromierze ultrasonograficzne uważane są najdokładniejsze spośród wszystkich dostępnych. Wykorzystuje się je do szczegółowych badań – takich jak pomiary rozchodzących się w powietrzu dźwięków.
W wyborze konkretnego rodzaju wiatromierza istotna będzie nie tylko dokładność wykonywanych przez niego pomiarów, lecz także docelowe miejsce ich wykonywania czy konieczność posiadania dostępu do źródła energii elektrycznej.