Własna piekarnia? Poznaj najważniejsze koncepcje biznesowe

Wypieki to niezwykle kreatywne zajęcie, gdy wykonywane jest przez prawdziwych pasjonatów pieczenia. Piekarnie zazwyczaj są rodzinnym biznesem, który od lat funkcjonuje w rodzinie. Mimo wszystko na rynku pojawiają się również nowi przedsiębiorcy. Jednym z czynników wpływających na jakość sprzedawanych wyrobów oraz na powodzenie w prowadzeniu piekarniczego biznesu są nowoczesne technologie oraz odpowiednie maszyny.

Przede wszystkim plan i dobra organizacja

Każdy biznes musi mieć dobry i przemyślany plan, który pozwoli uporządkować założenia biznesowe, ale również oszacować zyski, straty oraz potrzebne nakłady finansowe. Otwierając nowy biznes czy ulepszając już istniejący zakład, warto wszystko dobrze przemyśleć i przekalkulować. Lepiej zawsze założyć większe koszty niż później zastanawiać się i martwić skąd pozyskać dodatkowe fundusze.

Kolejnym ważnym krokiem jest pomysł nad stworzeniem własnych receptur oraz przepisów. W dzisiejszych czasach szansę na odniesienie sukcesu mają marki, które wyróżniają się na rynku. Czy piekarnia powinna też się wyróżniać? Oczywiście! Jeśli stworzysz własne przepisy, które przyciągną do siebie nowych klientów – konkurencja nie będzie dla Ciebie zagrożeniem.

Wybór odpowiedniego wyposażenia

Kolejnym krokiem do udanego biznesu jest wybór odpowiedniego wyposażenia. Zdecydowanie się na konkretne maszyny piekarnicze nie jest łatwym zadaniem. Podczas wyboru przede wszystkim przeanalizować trzeba własne fundusze – od tego będzie zależeć jakiej klasy sprzęt zostanie zakupiony oraz w jakiej liczbie. Kolejnym aspektem jest przewidywana wielkość produkcji. Oczywistym jest, że im większa produkcja tym potrzeba więcej maszyn o zwiększonej wydajności.

Dbając o komfort pracy oraz jakość sprzedawanych i oferowanych produktów należy zadbać przede wszystkim o niezbędny sprzęt w piekarni. Podstawą wyposażenia piekarni są między innymi ubijaczki planetarne, piece piekarniczo-cukiernicze, linie do chleba, maszyny do kremów, krajalnice do chleba czy smażalniki do pączków. Oczywiście wybór odpowiedniego sprzętu i wyposażenia uzależniony jest od rodzaju oferowanych produktów.

Zakup sprzętu – używany czy nowy?

Na rynku można znaleźć używane sprzęty do wyposażenia piekarni. Czy na pewno jest to dobry pomysł? Tutaj można polemizować. Po pierwsze – kupując takie maszyny, nie mamy wiedzy i świadomości, w jakim stopniu są one już wyeksploatowane, dlatego zakup używanego sprzętu zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem oraz możliwością wystąpienia awarii. Teoria ta, nie oznacza również, że należy kupić najdroższy sprzęt oferowany na rynku. Warto jednak pamiętać, że zakup dobrej jakości maszyn na pewno wiązać się będzie z mniejszym nakładem finansowym na ich naprawy.

Jeśli mowa już o zakupie sprzętu warto również korzystać z usług sprawdzonych producentów, którzy swym doświadczeniem pomagają w wyborze odpowiednich maszyn, a przede wszystkim oferują ich serwisowanie, które jest szczególnie ważne w prawidłowym utrzymaniu i użytkowaniu sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here