wódka

Wódka to jeden z najpopularniejszych i najczęściej spożywanych napojów alkoholowych na świecie. Być może sam jesteś konsumentem tego destylatu, ale czy wiesz, z jakich surowców jest wytwarzany? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Nie tylko ze zbóż

Bez tego trunku ciężko wyobrazić sobie wesele czy też inną ważną uroczystość. Wysokoprocentowe destylaty towarzyszą w naszej szerokości geograficznej wielu spotkaniom towarzyskim, a wódka wiedzie wśród nich prym. Nie każdy jednak wie, że wódka może być wytwarzana naprawdę z wielu różnorodnych surowców. Do najważniejszych należą przede wszystkim zboża oraz ziemniaki. Ale ten popularny trunek alkoholowy destyluje się także z kukurydzy czy też melasy. W krajach zachodnich wódkę spożywa się głównie w koktajlach, choć wzrost popularności tzw. wódek premium oznacza, że ​​coraz częściej spożywa się ją również samodzielnie.

Wódka ziemniaczana a wódka zbożowa

Do najpopularniejszych surowców z których produkuje się ten popularny trunek zaliczają się zboża oraz ziemniaki. Wódki zbożowe wytwarzane są między innymi z pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa czy gryki. Najbardziej wyrazista w smaku jest wódka żytnia. Z kolei pszeniczna odmiana charakteryzuje się delikatniejszym nutami smakowymi. Z kolei wódkę ziemniaczaną najwyższej jakości wytwarza się z wyselekcjonowanych odmian ziemniaków, które zawierają dużą ilość skrobi. Dzięki temu destylaty produkowane na bazie ziemniaków charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aksamitną konsystencją. Wyrób wódki ziemniaczanej jest też droższy od tej zbożowej, z uwagi na bardziej skomplikowany i kosztowniejszy proces produkcji.

Najpopularniejsze drinki na bazie wódki

Jednym z popularniejszych koktajli na bazie wódki jest Cosmopolitan, o pięknym różowym kolorze. Jego bazę stanowi wódka, sok żurawinowy, limonki oraz wysokiej jakości likier pomarańczowy. W efekcie otrzymujemy oryginalny koktajl alkoholowy o orzeźwiającym smaku. Inną ciekawą propozycją na każdą okazję może być drink wódka sour, który przypadnie do gustu miłośnikom lekko kwaskowych smaków. Aby przygotować ten popularny koktajl, niezbędne są jedynie wódka, limonka, cukier, woda gazowana oraz trochę lodu. A może masz ochotę na sok pomidorowy z wódką? Brzmi zbyt ryzykownie? Niepotrzebnie, gdyż to kolejny topowy koktajl na bazie wódki, który cieszy się popularnością wśród miłośników mocniejszych trunków. Aby przygotować Krwawą Mary potrzebujemy oczywiście wódki, soku pomidorowego, soku z cytryny, odrobiny sosu Worcestershire, kilku kropel tabasco oraz soli i pieprzu do smaku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here