Oszczędzanie środków na czarną godzinę jest bardzo powszechne. Sporo osób regularnie odkłada część pensji, aby móc pojechać na wymarzone wakacje czy kupić jakiś droższy przedmiot. A nawet oszczędza, aby mieć środki na wkład własny do kredytu hipotecznego. Jakikolwiek jest powód odkładania środków, warto wiedzieć, jak zarządzać oszczędnościami, aby mieć z nich największą korzyść.
Regularne odkładanie środków to klucz do sukcesu
W zależności od celu, jaki nam przyświeca, ważne jest, aby odkładać regularnie. Oszczędzanie pieniędzy to nie wyścig z czasem. Nawet odkładając co miesiąc 100 złotych, po roku będziemy mieli pieniądze, aby pojechać na wczasy, kupić nową pralkę czy zrealizować jakieś drobne marzenie. Warto jednak skupić się na tym, aby faktycznie każdego miesiąca odłożyć jaką kwotę. A może nawet otrzymujemy kilka wpływów i możemy część z nich od razu oddelegować na oszczędności?
Na pytanie: ile powinniśmy odkładać? – nie ma dobrej odpowiedzi. Powinniśmy mierzyć swoje siły na zamiary. Dobrym sposobem, aby ocenić, ile jesteśmy w stanie bez trudu odłożyć, jest prowadzenie domowego budżetu. Zapisywanie wysokości dochodów oraz wartości wydatków pomoże nam dowiedzieć się, ile naprawdę wolnych środków zostaje nam każdego miesiąca. W ten sposób mamy możliwość wyznaczyć dokładną kwotę, jaką możemy odłożyć i nie zabraknie nam pieniędzy na podstawowe potrzeby.
Odkładać można na koniec miesiąca lub na początku. A nawet od razu, gdy otrzymamy wynagrodzenie. Pozostaje jednak kwestia, co zrobić z oszczędnościami.
Lokaty bankowe – zarób na oszczędnościach
Lokaty bankowe to jedna z form, która łączy oszczędzanie z zarabianiem. Są one najprostszą inwestycją, ale też dobrze zabezpieczoną. Dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu środki do wysokości 100 tysięcy euro (w przeliczeniu na złotówki) są chronione. Nawet jeśli na giełdzie nastąpi krach, a banki upadną, to nasze środki i tak zostaną nam zwrócone. Jednak warto pomyśleć o korzyściach otworzenia lokaty.
Ofert jest bardzo dużo. Lokaty mogą być krótko- i długoterminowe. Umowę można zawrzeć na 3 miesiące, a nawet rok. Oprócz tego, że pieniądze trzymamy w banku, możemy też liczyć na doliczenie do kapitału odsetek. Obecnie lokaty oprocentowane są na kilka procent w skali roku. Choć może wydawać się to niewiele, tak naprawdę jest korzystnym rozwiązaniem. Do tego mamy możliwość założyć kilka lokat lub też środki z już kończącej się lokaty znowu zainwestować w tej samej formie na innej lokacie.
Można nawet powiedzieć, że lokata jest świetną inwestycją dla osób, które mają lekką rękę do wydawania pieniędzy. Po prostu pieniędzy przeznaczonych na lokatę nie możemy wypłacić w dowolnej chwili. Procedura przedwczesnej likwidacji lokaty jest skomplikowana. Oczywiście jest to możliwe, ale zupełnie nieopłacalne. Dlatego każda osoba odniesie korzyść z takiej inwestycji.
Konto oszczędnościowe – odkładaj pieniądze elastycznie
Nie da się ukryć, że konta oszczędnościowe są bardzo popularne. Można je założyć za darmo i liczyć na drobne oprocentowanie. Jest to świetna forma oszczędzania, ponieważ mamy możliwość odkładać nawet codziennie. W przeciwieństwie do lokat bankowych tu środki możemy wpłacać i wypłacać, kiedy chcemy. Zwykle mamy limit jednej darmowej wypłaty w miesiącu, ale za umieszczenie środków na koncie nic nie płacimy, nawet jeśli robimy to wielokrotnie.
Dzięki temu za każdym razem, gdy mamy wolne środki, możemy je przelać na konto oszczędnościowe, aby tam były pomnażane. Z drugiej zaś strony, jeśli będziemy potrzebowali szybkiego zastrzyku gotówki, możemy je przelać na główne konto i wykorzystać. Taki elastyczny sposób oszczędzania sprawdza się u wielu osób. Ostatecznie to my decydujemy, jak wykorzystamy te środki. Czy będziemy wpłacać dalej, aż osiągniemy swój cel, czy też wypłacimy je i wykorzystamy. A nawet można je przelać i założyć lokatę bankową. Będą one łatwo dostępne, ale też będą pracować. Zdecydowanie nie będą po prostu leżeć na koncie.
Źródła:
https://doswiadczony-inwestor.pl/oszczedzanie-moze-byc-latwe-poznaj-sposoby-dla-kazdego/
https://www.santanderconsumer.pl/konto-oszczednosciowe/rachunek-oszczednosciowy,1.html