Smartfony z niższej i średniej półki cenowej nie zawsze korzystają z tak zaawansowanych technologii, jak dostępne na rynku flagowce, które potrafią kosztować nawet i po kilka tysięcy złotych. Zwykle skutkuje to tym, że urządzenia trzeba zabezpieczyć dodatkową warstwą ochronną, na przykład szkłem hybrydowym. Jak wybrać to najlepsze?
Co wyróżnia Xiaomi Redmi 9?
Producent postanowił wyróżnić się z tłumu, stawiając na miły dla oka, atrakcyjny design. W tej półce cenowej to spory atut. Wyświetlacz wykonano w formacie 19,5:9. Na dodatek pracuje on w rozdzielczości Full HD+ która zwykle występuje w urządzeniach nieco droższych.
Zaskakuje też wysoki współczynnik kontrastu (1500:1) oraz deklarowane pokrycie paletą barw NTSC na poziomie 70%. Pozytywne wrażenia dotyczące ekranu w Redmi 9 wieńczy deklarowana jasność, która wynosi 400 nitów. W praktyce oznacza to, że z urządzenia bez problemu można korzystać także w miejscach nasłonecznionych, bez konieczności ciągłego zwiększania poziomu jasności. Frontową taflę chroni szkło ochronne Corningt Gorilla Glass 3.
Redmi 9 napędza MediaTek Helio G80. Jest to układ 8-rdzeniowy, którego architektura bazuje na dwóch rdzeniach Cortex A-76 oraz sześciu rdzeniach A55. Procesor wykonano w technologii 12nm. Nie zabrakło też wysoko ocenianego przez użytkowników układu graficznego Mali G52 z taktowaniem 950 MHz.
Xiaomi Redmi 9 można kupić w wersji z 3 lub 4 GB pamięci RAM i 32/64 GB na dane użytkownika. Na pokładzie nie zabrakło też slotu na kartę microSD. Producent umieścił tu aparat główny, na jaki składa się kwartet 13 Mpix (f/2.2) + 8 Mpix (f/2.2) + 5 Mpix (f/2.4) + 2 Mpix moduł do pomiaru głębi.
Xiaomi Redmi 9 ma też moduł łączności Bluetooth 5.0, radio FM, przekaźnik IrDA czy NFC. Dużym atutem jest pełen slot na dwie karty SIM. Nie jest to moduł hybrydowy, więc nie blokuje on możliwości poszerzenia pamięci urządzenia przez kartę microSD. Akumulator ma pojemność 5020 mAh i wspiera 18-W ładowanie.
Cechy dobrego szkła hybrydowego do Xiaomi Redmi 9 – o czym pamiętać przy wyborze?
Szkło hybrydowe wykorzystuje najlepsze rozwiązania z folii ochronnych oraz tradycyjnych szkieł hartowanych. Na przykład szkło FlexibleGlass zwiększa wytrzymałość telefonu podczas upadku nawet o 250%. Taką warstwę ochronną można dodatkowo wyginać, a jednocześnie jest w pełni bezpieczna dla dłoni użytkownika.
Dużym atutem folii hybrydowej jest też deklarowany poziom twardości, który w 10-stopniowej skali Mohsa wynosi 7. Producentowi udało się osiągnąć taką wytrzymałość przy zaledwie 0,3 mm grubości. Folia jest też prosta w montażu. Zastosowano tu technologię Anti-Bubble Card.
Alternatywne metody zabezpieczenia urządzenia
Mimo tego, że szkło hybrydowe to skuteczny i sprawdzony sposób, by wzmocnić odporność frontowego panelu urządzenia, to wiele osób inwestuje na przykład w szkło hartowane do Redmi 9 od 3MK. To akcesorium o większym poziomie twardości, które bez trudu powinno wytrzymać kontakt z produktami, które mają twardość na poziomie nawet 9H.
Sensowną alternatywą jest też folia ochronna do Redmi 9. To podstawowa metoda zabezpieczenia wyświetlacza, która – jeśli jest pokryta jonami srebra – eliminuje z powierzchni urządzenia drobnoustroje, które mogłyby nam zaszkodzić, w tym choćby bakterie czy pleśnie.
Zawsze warto podejść do bezpieczeństwa smartfona w sposób jak najbardziej kompleksowy. Rekomenduje się zarówno wzmocnienie tafli wyświetlacza, jak i tylnej ściany obudowy, by – podczas upadku na twarde podłoże – urządzenie się nie porysowało.