Panele słoneczne stanowią doskonałą alternatywę do produkcji prądu, dzięki której własny prąd produkować może każdy z nas. Wystarczy, że zamontujemy solary np. na swoim dachu, a będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej za darmo.
W ostatnim czasie panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Dodatkowo, dzięki dofinansowaniom, jakie można otrzymać w ramach różnych programów krajowych czy wojewódzkich, a nawet gminnych, zainteresowanie tematem paneli solarnych wzrasta. Nic więc dziwnego, że rynek solarów intensywnie rozkwita, a na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ panele fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej dla potrzeb własnych bez zanieczyszczania środowiska, czy jakichkolwiek innych, negatywnych skutków. Właściciele tego systemu mają możliwość wytwarzać i wykorzystywać prąd praktycznie za darmo. Decydując się przy tym na źródło ciepła zasilane energią elektryczną oraz ogrzewanie wody bieżącej urządzeniem na prąd elektryczny mogą zminimalizować swoje koszty i emisje szkodliwych substancji do atmosfery niemalże do zera.
Panele słoneczne polikrystaliczne i monokrystaliczne – czym się różnią?
Na naszym rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych: polikrystaliczne i monokrystaliczne. W przypadku każdego rodzaju paneli solarnych, do ich produkcji wykorzystywany jest krzem. Jest to wyjątkowy półmetal, który stanowi główny element zarówno paneli produkujących prąd, jak i znalazł zastosowanie w całej nowoczesnej elektronice. Pod wpływem promieni słonecznych, krzem generuje energię elektryczną. Wszystko to odbywa się dzięki ogniwom, które mogą mieć postać polikrystaliczną, czyli wielu ogniw, bądź monokrystaliczną, czy będą tworzyć jedno, potężne ogniwo.
Mocne i słabe strony paneli monokrystalicznych
Proces produkcji tych paneli solarnych jest bardziej skomplikowany, jednak mają one ogromną zaletę. Stworzone są z jednego, ogromnego monokryształu krzemu, dzięki czemu elektrony poruszają się w nich bardziej swobodnie. Wszystko to wpływa na sprawność paneli fotowoltaicznych. Dzięki wykorzystaniu jednego, dużego monokryształu krzemu w panelu słonecznym, ich sprawność jest bardzo wysoka. Zwłaszcza w przypadku instalacji montowanych na dachach jest to bardzo istotne. Z uwagi na niewielką ilość miejsca ważne jest, aby zamontowana fotowoltaika nie była zbyt ciężka, nie zajmowała zbyt wiele przestrzeni, ale dawała maksymalnie dużo energii elektrycznej. Sprawność instalacji monokrystalicznych jest bardzo wysoka. Niestety, ich cena również jest nieco wyższa.
Mocne i słabe strony paneli polikrystalicznych
Produkcja tych paneli jest łatwa, dzięki czemu ich cena również jest niższa niż w przypadku monokrystalicznej instalacji. Jednak fotowoltaika wykonana z paneli polikrystalicznych jest również nieco mniej wydajna. W efekcie można uznać, że płacimy nieco mniej za każdy Wat mocy, który wyprodukuje nasza instalacja. Jednocześnie, ich sprawność jest nieco mniejsza, co przekłada się na większą ilość paneli polikrystalicznych, które trzeba zamontować by uzyskać taką samą moc instalacji jak w przypadku paneli monokrystalicznych w mniejszej ilości.
Znając już różnicę pomiędzy panelami mono- i polikrystalicznymi możemy łatwo i w świadomy sposób podjąć decyzję, które panele słoneczne będą bardziej korzystne w naszym przypadku. Zalety instalacji fotowoltaicznej są niezliczone, zaś możliwość samodzielnego produkowania energii elektrycznej na swoje potrzeby w sposób w pełni ekologiczny powinna być dla nas ogromnie ważna.
Więcej informacji na temat paneli słonecznych znajdziesz na stronie SunTrack s.c.