Wielkimi krokami zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień ważny dla wszystkich Polaków. Upamiętnia on odzyskanie niepodległości. To wydarzenie powinno być też w pewnym stopniu przyczynkiem do refleksji, w jaki sposób powinniśmy wyrażać swój patriotyzm.
Twierdząc górnolotnie możemy stwierdzić, że patriotyzm to gotowość oddania życia za naszą ojczyznę. Powiedzmy sobie jednak szczerze – nie mamy w tej chwili wojny, i o ile nie jesteśmy żołnierzami na misji, ciężko być wiarygodnym w takich deklaracjach. Jak więc być patriotą nie tylko w czasie wojny? Większość ludzi, których zapytamy o pojęcie patriotyzmu podkreśli, że nie powinno się go wyrażać jedynie od święta. Ważna jest natomiast codzienna praca.
Jak więc wyrażać swój patriotyzm w zwykłych okolicznościach? Przede wszystkim uczciwie pracując każdego dnia. Zarabiając i – przede wszystkim – wydając pieniądze w kraju. W ten sposób napędzamy gospodarkę. Inną sprawą, która się z tym wiąże jest płacenie w Polsce podatków. Właśnie dzięki nim nasz kraj może się rozwijać.
Inną sferą, oprócz tej czysto pozytywistycznej jest pamięć o historii swojego kraju i bohaterach, którzy oddali życie za to, żebyśmy dziś mogli egzystować w wolnym kraju. To właśnie dlatego warto uczyć się historii i obchodzić święta narodowe. Jak to robić? Można brać udział w oficjalnych uroczystościach albo inicjatywach zorganizowanych z tej właśnie okazji. Warto też pokazać, że pamięta się o święcie przypinając do ubrania biało-czerwone wstążki lub kotyliony. Jak zrobić kotylion? Potrzebujesz do tego nożyczek, kleju, kartonu, zapinek oraz białej i czerwonej wstążki. Z kartonu wycinamy dwa kółka – mniejsze i większe. Większe oplatamy białą wstążką, mniejsze natomiast czerwona. Kółka sklejamy ze sobą, a następnie z czerwonego kartonu wycinamy jeszcze mniejsze kółko – to naklejamy na sklejone okręgi. Przyklejamy również wiszące po bokach wstążki, a następnie mocujemy zapinkę. Gotowe!
Swój patriotyzm możemy wyrażać również w sferze politycznej. Jak? Najprościej można to zrobić głosując w wyborach. W ten sposób będziemy mogli zdecydować, w jakim kierunku będzie zmierzał nasz kraj. Jeśli mamy więcej czasu i determinacji, możemy sami zaangażować się w działalność polityczną. Kandydowanie i uczciwą pracę na rzecz kraju z pewnością możemy uznać za patriotyzm. Warto jednak pamiętać, że nasze działania powinny być ukierunkowane na rzecz dobra kraju, nie naszego prywatnego interesu.
Inną formą patriotyzmu jest dbanie o nasze najbliższe otoczenie. Działanie na rzecz lokalnej społeczności z pewnością sprawi, że w naszym kraju będzie żyło się lepiej. Nie musimy jednak być aktywistami, aby uznać się za patriotów. Wystarczy chociażby sprzątać po sobie i po innych, dbać o środowisko naturalne i zwracać uwagę tym, którzy taki obowiązek zaniedbują.
Jak widać patriotyzm można wyrażać na wiele sposobów. Nie musi być to heroiczna walka z wrogami. O Polsce warto pamiętać każdego dnia, i mieć na względzie dobro kraju w swoich codziennych decyzjach.