Laminator do papieru oraz dokumentów jako nowoczesne urządzenie do biura i domu

Bałagan w dokumentach to problem, z którym borykasz się na co dzień? Masz dość blaknących wydruków i tego, że nigdy nie możesz znaleźć ważnych formularzy urzędowych, gdy tego potrzebujesz? Jeśli z braku czasu zdarza Ci się wrzucać dokumenty na półkę czy do szuflady, na pewno zauważasz, że bardzo szybko zaczynają niszczeć. Mało kto lubi organizować listy, formularze czy wydruki, ale warto to zrobić raz, by mieć uporządkowane wszystkie ważne papiery. Jednym z urządzeń, które może Ci się w tym pomóc, jest laminator. Czym jest i do czego służy? Odpowiadamy!

Co to jest laminator i do czego służy?

Laminator jest to urządzenie, które używane jest przede wszystkim w biurach, ale z powodzeniem może być także wykorzystywane w domu. Jego zadaniem jest laminowanie dokumentów, czyli pokrywanie ich powierzchni laminatem, który skutecznie zabezpiecza papier przed wilgocią, blaknięciem czy uszkodzeniem. Ponadto chroni ważne dokumenty przed fałszowaniem. Laminować można niemal wszystko, czyli dokumenty, dyplomy, świadectwa, karty gwarancyjne, treści informacyjne, identyfikatory, legitymacje, a także karty dostępu. Zastosowanie laminatora poprawi ich wygląd, dzięki czemu dokumenty będą prezentowały się lepiej, a druk będzie czytelniejszy.

Jak działa laminator? Jak używać laminatora?

Laminator jest sprzętem o niewielkich rozmiarach – bez problemu zmieści się na każdym biurku. Sam proces laminowania jest naprawdę prosty. Dokument do laminowania umieszcza się w specjalnej kieszonce foliowej o odpowiednich wymiarach, następnie wystarczy włączyć napęd urządzenia, by mogło się ono nagrzać. Najczęściej laminator wyposażony jest w dwa wałki, których zadaniem jest ustawienie odpowiedniej temperatury pracy. Gdy urządzenie się nagrzeje, należy wsunąć w szczelinę folię z dokumentem, a gotowy zalaminowany dokument pojawia się po drugiej stronie laminatora. Laminator pracuje bardzo szybko, a więc efektami można cieszyć się po zaledwie kilku chwilach. Teraz nie musisz martwić się już o zabrudzenie, zalanie czy blaknięcie dokumentów.

Laminator – jaki wybrać? Jaki laminator kupić do domu?

Przed zakupem laminatora, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest format laminowanych dokumentów. Dwa najpopularniejsze rodzaje tego typu urządzeń to laminatory A3 oraz laminatory A4. Jeśli planujesz laminować większe, a także mniejsze dokumenty, lepszym wyborem będzie laminator A3, zaś do dokumentów w standardowym rozmiarze, czyli A4 i mniejszych zdecydowanie wystarczy laminator A4.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na sposób laminacji, ponieważ wyróżnia się dwie metody laminowania, czyli laminowanie na zimno oraz na gorąco. Laminowanie na zimno do oprawiania wykorzystuje siłę nacisku rolek laminatora, natomiast laminowanie na gorąco polega na rozgrzewaniu folii do laminowania, która w wyniku wysokiej temperatury precyzyjnie przylega do dokumentu.

Gdzie najlepiej szukać laminatorów? Bardzo duży wybór tego typu urządzeń dostępny jest w sklepach internetowych, zajmujących się sprzedażą artykułów biurowych, a także w hurtowniach papierniczych. Znajdziesz tam laminatory znanych i cenionych marek, takich jak Hexagon, Argo, Fellowes czy Opus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here