Zakup używanych części samochodowych

Rynek używanych części samochodowych z roku na rok rozwija się coraz prężniej. Wynika to nie tylko z napływu większej liczby samochodów trafiających na szrot, ale także ze stale rosnącego zapotrzebowania. Konsumenci już dawno zrozumieli, że zakup używanej części do auta może być bardzo opłacalną inwestycją. Pytanie tylko jak zweryfikować jakość i żywotność takich podzespołów?

Jakie części kupować na szrocie?

Wybierając się na szrot samochodowy, należy mieć na uwadze, że nie jesteśmy w stanie znaleźć tam każdej potrzebnej części. A jeśli nawet ją znajdziemy, to niekoniecznie może ona spełniać nasze wymagania jakościowe. Decydując się na zakup części samochodowych na szrocie, trzeba dokładnie przemyśleć opłacalność tej transakcji.

Odwiedzając auto szrot najlepiej kupować części, których jakość jesteśmy w stanie zweryfikować. Tak jest w przypadku elementów wyposażenia wnętrza. Patrząc na fotel, kanapę, kierownicę czy dźwignię zmiany biegów, jesteśmy w stanie określić stopień zużycia tych elementów. Ale czy z taką samą pewnością możemy ocenić jakość elementów zawieszenia lub części silnika? To może być bardzo problematyczne. Dlatego odwiedzając auto szrot, dobrze jest mieć do pomocy osobę, która zna się na mechanice pojazdowej i będzie w stanie pomóc w kwestii oceny jakości danej części.

W jaki sposób znaleźć interesującą część?

Są osoby, które uwielbiają osobiście jeździć po okolicznych szrotach w poszukiwaniu konkretnej części. Trzeba przyznać, że jest to zadanie bardzo czasochłonne. Jeśli przeliczymy poświęcony czas na oszczędności uzyskane na zakupie używanej części, to może się okazać, że to wcale nie była dobra okazja.

Na szczęście to nie jedyny sposób zakupu używanych części na szrocie. Punkty kasacji pojazdów bardzo często wystawiają używane części w różnego rodzaju serwisach ogłoszeniowych. Niejednokrotnie publikują także oferty na własnej stronie internetowej. Dzięki temu można kupić używaną część, która znajduje się na szrocie odległym o kilkaset kilometrów. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że oceną jakości części zajmują się specjaliści pracujący w punkcie kasacji pojazdów. Dzięki temu nie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”.

Szrot – Białystok

Innym, bardzo ciekawym, sposobem znalezienia używanej części, jest skorzystanie z oferty ogólnopolskiej sieci szrotów. Wystarczy zadzwonić lub wysłać zapytanie SMS-owe o konkretną część. Pracownicy punktu kasacji szybko sprawdzą, czy posiadają taki element w swojej ewidencji. Może się okazać, że do wyboru będzie kilka identycznych części w różnym stanie. Wystarczy wtedy zarezerwować wybraną część i oczekiwać na przesyłkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić się do większej liczby punktów kasacji. To tylko zwiększy szansę na zakup poszukiwanej części.

Zakup części używanej wiąże się z pewnym ryzykiem. Niemniej jednak można je łatwo zniwelować, powierzając weryfikację stanu części specjaliście lub zdając się na wiedzę i doświadczenie pracowników szrotu. Niejednokrotnie zdarza się, że używany „oryginał” jest o wiele lepszy od fabrycznie nowego zamiennika danej części.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here